Ukraiński IPN: 166 polskich miejsc pamięci powstało bez wymaganych pozwoleń

Świat
Ukraiński IPN: 166 polskich miejsc pamięci powstało bez wymaganych pozwoleń
Wiki Media/Stanisław i Andrzej Tomczakowie/CC BY-SA 3.0
Pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej

Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej na Ukrainie 166 powstało bez wymaganych pozwoleń - oświadczył ukraiński Instytut Pamięci Narodowej w opublikowanym w piątek raporcie ze swej działalności w ubiegłym roku.

"Instytut sporządził listę pomników i znaków poświęconych historii narodu polskiego w XX wieku na terytorium Ukrainy. Lista zawiera informacje o 323 obiektach, z których 166 nie ma odpowiednich pozwoleń" - czytamy.

 

Ukraiński IPN podliczył także ukraińskie upamiętnienia na terytorium Polski. Według raportu jest ich 76.

 

Antyukraińskie nastroje

 

Prezentując dokument na konferencji prasowej w Kijowie, prezes IPN Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, że w Polsce narastają nastroje antyukraińskie. - Jestem przekonany, że korzysta na tym Rosja, która wtrąca się w dyskusje ukraińsko-polskie, jednak niestety są to nie tylko rosyjskie prowokacje. Zaostrzenie stosunków to wynik wewnętrznej sytuacji politycznej w Polsce - powiedział.

 

Relacje ukraińsko-polskie uległy ochłodzeniu, gdy w zeszłym roku Kijów zamroził polskie prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Ukrainie w odpowiedzi na niszczenie ukraińskich upamiętnień w Polsce.

 

Stosunki zaostrzyły się także po nowelizacji ustawy o polskim Instytucie Pamięci Narodowej, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

 

- To zasmucające, że Ukraina chce kartą historyczną rozgrywać w dobrych relacjach z Polską - powiedział w niedzielę w programie "Śniadanie w Polsat News" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

 

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie