Śledztwo ws. "Russiagate": były szef sztabu wyborczego Trumpa z nowymi zarzutami

Świat
Śledztwo ws. "Russiagate": były szef sztabu wyborczego Trumpa z nowymi zarzutami
Reuters

Specjalny prokurator Robert Mueller prowadzący śłedztwo w sprawie tzw. Russiagate, wystąpił w czwartek do sądu federalnego z nowymi zarzutami przeciwko dwóm byłym bliskim współpracownikom prezydenta Donalda Trumpa - Paulowi Manafortowi i Rickowi Gatesowi oskarżając ich o przestępstwa podatkowe i defraudację.

Wcześniej Mueller oskarżył ich o przestępczy spisek mający na celu pranie pieniędzy pochodzących z niewiadomego źródła.

 

Jak dotąd jednak specjalny prokurator nie wysunął przeciwko nim zarzutów bezpośrednich, sprzecznych z prawem kontaktów z Rosją, co jest głównym celem prowadzonego przez niego śledztwa.

 

Manafort ustąpił w sierpniu 2016 r. ze stanowiska szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa w związku z jego działalnością jako konsultanta politycznego na Ukrainie. Wysunięto przeciwko niemu zarzuty m. in. spiskowania przeciwko USA, prania brudnych pieniędzy, prowadzenia działań na rzecz obcego państwa bez odpowiedniego zarejestrowania i popełnienia oszustw podatkowych.

 

Gates miał ukryć ponad 3 mln własnych dochodów

 

Według nowych zarzutów Manafort i jego były zastępca w sztabie wyborczym Trumpa Rick Gates spiskowali aby ukryć ponad 32 mln dolarów dochodów Manaforta przed urzędami skarbowymi. Ponadto Gates miał ukryć ponad 3 mln własnych dochodów przed opodatkowaniem.

 

Pieniądze miały być prane za pośrednictwem kontrolowanego przez nich, utrzymywanego w tajemnicy rachunku bankowego.

 

Mueller oskarżył ich również o składanie w latach 2010-14 niezgodnych z prawdą zeznań podatkowych.

 

Adwokat Manaforta odrzucił te zarzuty jako nie mające nic wspólnego z prawdą; Gates jeszcze się do nich nie ustosunkował.

 

Areszt domowy

 

W czwartek sąd federalny wydał orzeczenie stwierdzające, że Manafort pozostanie w areszcie domowym. Sąd odrzucił jego wniosek o zmianę wysokości kaucji, która umożliwiłaby mu wyjście na wolność.

 

W ubiegły piątek w wyniku dochodzenia Muellera amerykański resort sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie