"Niemiecki nazistowski obóz". Muzeum na Majdanku ma zmienić nazwę

Polska
"Niemiecki nazistowski obóz". Muzeum na Majdanku ma zmienić nazwę
majdanek.eu

Będziemy tę nazwę zmieniać - powiedział w piątkowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do informacji, że Muzeum na Majdanku zyska określenie "niemiecki nazistowski obóz". Dodał, że wymaga to zmiany ustawowej. Z inicjatywą rozszerzenia nazwy placówki na Majdanku wystąpił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Będziemy tę nazwę zmieniać - powiedział wiceminister. Wskazał, że, "wymaga to zmiany ustawowej, ponieważ muzeum zostało powołane na mocy ustawy". Sellin zapowiedział, że zmienią się również nazwy obozów w Sobiborze i Bełżcu, gdyż są filiami Muzeum na Majdanku. - Nazwę muzeum Stutthof też zmienimy - dodał.

 

- Muzeum w Treblince niedługo będzie powołane jako osobne muzeum. Na razie jest filią należącą do marszałka województwa mazowieckiego, ale porozumiewamy się i to muzeum będzie również prowadzone przez ministerstwo kultury, i wtedy będzie nadana nazwa temu muzeum - poinformował w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jarosław Sellin.

 

"Chcemy, aby nazwa obozu przypominała o jego założycielach"

 

Pomysł rozszerzenia nazwy o przymiotnik "niemiecki" popiera Instytut Pamięci Narodowej. - Jeżeli do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynie wniosek o opinię w tej sprawie, to nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: chcemy, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach - Niemcach. To w sposób wyraźny oddawałoby, kto budował obozy, kto był twórcą całej machiny zbrodniczego systemu - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

 

Zmianę nazwy Muzeum na Majdanku skomentowała dla "ND" Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku: "Jeżeli nasz organizator uzna, że zmiany w nazwie muzeum są konieczne, to oczywiście w tym zakresie będziemy współpracować".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie