Jakub Skiba został powołany na prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Polska
Jakub Skiba został powołany na prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej
MSWiA

20 lutego tego roku rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej wybrała na stanowisko prezesa Jakuba Tadeusza Skibę - poinformowała w piątek w komunikacie PGZ.

"Rada Nadzorcza dokonała wyboru najlepszego kandydata oraz - zgodnie ze statutem spółki - skierowała do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wyrażenie opinii na temat zaproponowanej kandydatury. W dniu 22 lutego 2018 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak pozytywnie zaopiniował decyzję Rady Nadzorczej PGZ S.A. w związku z czym z dniem 23 lutego 2018 roku Jakub Skiba objął stanowisko Prezesa Zarządu PGZ S.A" - napisano w komunikacie spółki.

 

Na początku lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej zmieniło skład rady nadzorczej; nowa rada odwołała dotychczasowy zarząd i powierzyła pełnienie obowiązków Jakubowi Skibie.

 

Rada nadzorcza ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Kandydaci musieli mieć m.in. co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub z własnej działalności gospodarczej i dostęp do informacji opatrzonych klauzulą tajne.

 

Był m.in. wiceszefem MSWiA i p.o. prezesa PWPW

 

57-letni Skiba od 20 października ub.r. czasowo wykonywał czynności prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przed objęciem funkcji prezesa PWPW Skiba był wiceministrem SWiA. Urodzony w Krakowie, ukończył historię na KUL, jest również absolwentem KSAP. W latach 1993-1997 pracował w NIK, MSZ i jako I Sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 1999-2001 - dyrektora generalnego w GUS.

 

Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w skład zarządu NBP. Był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora ekonomii w Szkole Głównej Handlowej.

 

PGZ, utworzona w 2013 r. w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł. W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie