Senator PiS W. Bonkowski zawieszony. Udostępnił na Facebooku nazistowski materiał propagandowy

Polska
Senator PiS W. Bonkowski zawieszony. Udostępnił na Facebooku nazistowski materiał propagandowy
Polsat News

Waldemar Bonkowski udostępnił na swojej stronie na Facebooku klip zmontowany z nazistowskich materiałów propagandowych, które miały pokazywać brutalność żydowskich kapo wobec mieszkańców warszawskiego getta. Autor filmu podpisał materiał "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć...". Decyzję o zawieszeniu senatora w prawach członka PiS podjął prezes Jarosław Kaczyński.

Bonkowski udostępnił materiał na swoim prywatnym profilu na Facebooku w czwartek nad ranem.

 


Informację o udostępnionym filmie przekazał za pośrednictwem Twittera dziennikarz Marcin Makowski.

 

W komentarzach na profilu polityka internauci zauważyli, że na filmie oprócz żydowskich kapo można zauważyć poskiego policjanta "szalejącego z pałką". "W trakcie wojny niemieccy Naziści weszli z kamerą do getta i nagrali propagandowy film, w którym bestialstwo przypisują Żydom, by wybielić swoje zbrodnie. Co robią Polacy 75 lat później ? Udostępniają to nagranie jako dowód żydowskiej kolaboracji..." - napisała jedna z komentujących osób.

 

Na tym kontrowersje się nie kończą - w poprzednim tygodniu polityk zamieścił na swoim profilu tzw. "Słownik Żydowski". Obrazek ma przedstawiać pojęcia, których "właściwe rozumienie jest kluczowe w dialogu z Żydami". Np. hasło "Antysemita" to według definicji - "człowiek, który ma czelność bronić swoich praw przed arogancją i pazernością Żydów".

 

"To filmy z Youtube'a"

 

Informację o zawieszeniu Bonkowskiego w prawach członka partii i klubu PiS podała rzeczniczka partii Beata Mazurek.

 

Dziennikarz Faktu Radosław Gruca przytoczył wypowiedź Bonkowskiego dla redakcji Fakt24.pl. Senator miał powiedzieć, że "to są filmy z youtube'a", za które "nie bierze odpowiedzialności". "Gdzie tam pisało, że to nazistowska propaganda? Tam nie pisze.", po czym miał przekonywać, że "policja żydowska krzywdziła Żydów".

 

Kaczyński: odrzucić antysemityzm

 

6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Nowela wywołała falę krytyki m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

 

10 lutego, podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że trzeba zdecydowanie odrzucać antysemityzm. "...dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu - tą chorobą jest antysemityzm. Musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać. Ale to nie oznacza, że mamy przyznać rację tym - wszystko jedno, czy to Żydzi, czy Polacy, bo Polacy niestety też często dzisiaj obrażają swój własny kraj" - mówił wówczas.

 

polsatnews.pl, PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze