Aleksandr Kruszelnicki straci brązowy medal igrzysk olimpijskich. Przyznał się do stosowania dopingu

Świat
Aleksandr Kruszelnicki straci brązowy medal igrzysk olimpijskich. Przyznał się do stosowania dopingu
PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
Kruszelnicki i Bryzgałowa z medalami, 14 lutego

Reprezentant Olimpijczyków z Rosji Aleksandr Kruszelnicki został uznany winnym złamania przepisów antydopingowych i straci brązowy medal igrzysk w curlingu - ogłosił obradujący w Pjongczangu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu. Sportowiec wcześniej kategorycznie zaprzeczał, jakoby celowo przyjął niedozwolony środek, ale odmówił złożenia wyjaśnień przed CAS.

Kruszelnicki i jego żona Anastazja Bryzgałowa pokonali mikst z Norwegii w meczu o trzecie miejsce olimpijskiego turnieju par mieszanych. Później jednak próbki A i B curlera wykazały obecność zabronionej substancji - meldonium.

 

Parę mieszaną Olimpijczyków z Rosji zdyskwalifikowano.

 

W uzasadnieniu decyzji, opublikowanym w czwartek na oficjalnej stronie internetowej Trybunału, napisano, że zawodnik "przyznał się do złamania przepisów antydopingowych".

 

- Jest zdyskwalifikowany z rywalizacji par mieszanych w curlingu na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu 2018, a rezultaty osiągnięte przez Olimpijczyków z Rosji w tej konkurencji zostają anulowane; sportowiec jest wykluczony z igrzysk; jego akredytacja zostaje cofnięta - wyliczano.

 

Trzy przypadki dopingu na igrzyskach

 

Kruszelnicki przyjął karę tymczasowego zawieszenia.

 

- Wprowadzeniem odpowiednich zmian w klasyfikacji konkurencji oraz ponownym przyznaniem brązowego medalu zajmą się Międzynarodowa Federacja Curlingu oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski - zakończono.

 

"Sborna" rywalizuje w Pjongczangu pod flagą olimpijską. Rosyjski Komitet Olimpijski jest zawieszony w prawach członka MKOl w związku z aferą dopingową podczas igrzysk w Soczi przed czterema laty. Incydent z Kruszelnickim może poważnie opóźnić odwieszenie.

 

Dotychczas w Pjongczangu wykryto trzy przypadki dopingu. "Wpadli" też startujący w short tracku Japończyk Kei Saito oraz słoweński hokeista Ziga Jeglic.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze