Wybory wiceszefa PE. Krasnodębski ma kontrkandydatkę w swojej grupie politycznej

Świat
Wybory wiceszefa PE. Krasnodębski ma kontrkandydatkę w swojej grupie politycznej
PAP/Darek Delmanowicz

Belgijska europosłanka Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Helga Stevens jest kontrkandydatką europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego w staraniach o nominację grupy na stanowisko wiceszefa PE.

Informację tę przekazał Krasnodębski. Głosowanie wewnątrz grupy odbędzie się we wtorek. Osoba, która zdobędzie większość, będzie zaproponowana przez EKR na stanowisko wiceszefa PE po tym, gdy 7 lutego z funkcji tej został odwołany europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

 

- Zobaczymy, jakie będzie rozstrzygnięcie. (...) Mam nadzieję, że zostanę wybrany, ale teraz muszę trochę porozmawiać z kolegami na ten temat - powiedział Krasnobędski.

 

Stevens, aby móc wystartować w wewnętrznych wyborach w EKR, musiała zebrać pięć głosów poparcia. Grupa wstawiała ją wcześniej jako kandydatkę na przewodniczącą europarlamentu.

 

Krasnodębski liczy na większe poparcie

 

- Ona jest prawnikiem z takiego liberalno-lewicowego skrzydła naszej grupy. Jest też niepełnosprawna (Stevens jest głuchoniema - red.), jest dosyć popularną osobą w EKR - powiedział Krasnodębski. Mimo tego nie spodziewa się on, żeby Belgijka zebrała większe poparcie niż on.

 

Europoseł PiS przyznał, że grupa EKR jest niejednorodna - byli w niej np. politycy, którzy popierali rezolucje Parlamentu Europejskiego krytykujące działania władz w Warszawie.

 

Liderzy największych grup politycznych jeszcze przed głosowaniem ws. odwołania Czarneckiego zadeklarowali poparcie dla kandydata, którego wystawi grupa EKR.

 

W pierwszej połowie stycznia przewodniczący czterech frakcji w PE (chadeków, socjalistów, liberałów i Zielonych) napisali list do szefa PE Antonio Tajaniego, domagając się odwołania Czarneckiego w związku w tym, że porównał on eurodeputowaną PO Różę Thun do szmalcownika. Była to reakcja na jej wystąpienie w krytycznym wobec działań władz reportażu francusko-niemieckiej telewizji Arte.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie