Ukraiński urzędnik: Polacy, członkowie organizacji Falanga, próbowali podpalić węgierski ośrodek

Świat
Ukraiński urzędnik: Polacy, członkowie organizacji Falanga, próbowali podpalić węgierski ośrodek
WikimediaCommons/Remik1977/Public Domain
Zdjęcie ilustracyjne

Dwaj obywatele Polski, członkowie radykalnej organizacji Falanga, próbowali podpalić ośrodek kultury mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu na południowym zachodzie Ukrainy - oświadczył w środę szef administracji państwowej obwodu zakarpackiego Hennadij Moskal.

Urzędnik przekazał te informacje, powołując się na dane policji, która ustaliła sprawców zdarzenia. Doszło do niego 4 lutego w Użhorodzie. Moskal oświadczył, że ukraińskie władze mają zamiar rozesłać za Polakami międzynarodowy list gończy.

 

Moskal opublikował na swojej stronie internetowej ich imiona i nazwiska wraz z datami urodzin, miejscami zamieszkania i zdjęciami. Jest to Adrian M. z Krakowa i Tomasz Rafał Sz. z Bydgoszczy.

 

- Obaj obywatele Polski są członkami radykalnej prawicowej organizacji Falanga, której aktywiści uczestniczyli w działaniach bojowych w Donbasie po stronie tzw. ŁRL i DRL (separatystyczna Ługańska i Doniecka Republika Ludowa) - powiedział.

 

Moskal poinformował, że policja ustaliła, że dwaj mężczyźni przyjechali na Ukrainę ze Słowacji, a w Użhorodzie zamieszkali w hostelu. Śledczy ustalili także numery telefonów, którymi się posługiwali.

 

Dwie próby podpalenia

 

Szef administracji obwodu zakarpackiego przekazał, że podejrzewani Polacy dokonali dwóch prób podpalenia węgierskiego ośrodka. Pierwsza miała miejsce 4 lutego o godzinie 1, a druga po godzinie 4 nad ranem.

 

- W związku z tym, że efekty (pierwszego) podpalenia przestępcy uznali za nieznaczne, o godzinie 4.08 podjęli drugą próbę podłożenia ognia, kupując wcześniej na jednej ze stacji benzynowych benzynę w plastikowym pojemniku - relacjonował.

 

Moskal dodał, że sprawcy nagrywali swoje działania na kamerę wideo, i ocenił, że robili to "dla sporządzenia raportu". Dwaj mężczyźni opuścili Ukrainę tą samą drogą, którą przybyli.

 

- Pociągnięcie przestępców do odpowiedzialności i ukaranie ich jest dla nas sprawą zasadniczą - powiedział.

 

W obwodzie zakarpackim mieszka 150-tysięczna mniejszość węgierska. Między Budapesztem a Kijowem trwa konflikt związany z ukraińską ustawą o oświacie, która - według Węgier - poważnie narusza prawa mniejszości narodowych dotyczące nauki w języku ojczystym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie