Rzecznik Trybunału UE: działania Polski w Puszczy Białowieskiej naruszają unijne prawo

Świat

Masowa wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej narusza zapisy programu Natura 2000 i łamie prawo UE - oznajmił we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Opinia ta może mieć istotne znaczenie dla orzeczenia ws. Polski, które ma zapaść w kwietniu. - Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału w sprawie puszczy - oświadczył minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wtorkowa opinia rzecznika generalnego Trybunału Yves’a Bota nie jest jeszcze orzeczeniem, ale ostatnim etapem zanim Trybunał Sprawiedliwości je wyda. Stanowiska rzeczników generalnych nie są wiążące dla składów orzekających, ale praktyka pokazuje, że bardzo często ich argumentacja jest przez nie powtarzana.

 

- Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) (...) Szczegółowo zapoznamy się z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak już w tej chwili mogę potwierdzić, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału w sprawie Puszczy Białowieskiej - powiedział cytowany w komunikacie minister środowiska Henryk Kowalczyk.

 

"Puszcza Białowieska jest dla Polski obszarem wyjątkowo cennym"

 

Minister zapewnił, że Puszcza Białowieska dla Polski jest obszarem "wyjątkowo cennym", a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były "tylko z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń".

 

Opinia rzecznika dotyczy całościowego sporu Komisji Europejskiej z polskimi władzami w sprawie tego czy na terenach chronionych Puszczy Białowieskiej można prowadzić zwiększoną wycinkę. Wcześniej Trybunał - nie rozstrzygając tego sporu - zdecydował, że Polska ma natychmiastowo wstrzymać wycinkę do czasu rozstrzygnięcia.

 

Ministerstwo środowiska długo argumentowało, że jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody. Przeciwnego zdania była KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

 

Reporter Polsat News Przemysław Sławiński sprawdzał, jaka jest obecnie sytuacja w Puszczy Białowieskiej:

 

 

 

PAP, polsatnews.pl

dk/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie