Pokaz koni arabskich być może w Warszawie, a nie w Janowie Podlaskim. Po raz pierwszy od 40 lat

Polska
Pokaz koni arabskich być może w Warszawie, a nie w Janowie Podlaskim. Po raz pierwszy od 40 lat
pixabay.com/zdj.ilustracyjne

Coroczna impreza Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, której towarzyszy prestiżowa aukcja Pride of Poland. może być w tym roku przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Warszawy. Byłby to na razie jednorazowy pokaz w stolicy, związany z obchodami 100-lecia Niepodległości. Nie wykluczone jednak, że kolejne edycje również mogłyby zostać przeniesione. Wiele ma zależeć od wyniku tegorocznej aukcji.

Jak poinformowało RMF FM, według najnowszego pomysłu 150 najlepszych koni arabskich w Polsce miałoby zostać zaprezentowanych, nie jak to miało miejsce od 40 lat w stadninie w Janowie Podlaskim, ale na torze wyścigowym na warszawskim Służewcu.

 

Decyzje jeszcze nie zapadły a wariantów imprezy jest ponoć kilka. 

 

Więcej widzów?


Pomysłodawcy tegorocznej zamiany chcą, aby konie zaprezentowały się nie kilku, a kilkunastu tysiącom osób. Zasięg odbiorców ma być znacznie szerszy niż w przypadku Janowa. Czempionat w Warszawie ma też podnieść prestiż aukcji Pride of Poland, która odbędzie się dzień później, tradycyjnie w Janowie Podlaskim. Licytacja ma być skierowana jedynie do tych osób, które zechcą kupić konie za olbrzymie kwoty.


Przeciwnego zdania są hodowcy i niektórzy przedstawiciele środowiska skupionego wokół koni arabskich.

 

Ich zdaniem na pokazie w Warszawie nie tylko straci aukcja Pride of Poland, ale i sam pokaz. Ponadto krytykują rozdzielenie Dni Konia Arabskiego (wspólna nazwa obu imprez odbywających się w jeden sierpniowy weekend w Janowie Podlaskim - red.).

 

Nie będzie przerwy między pokazem i aukcją

 

Eksperci dodają, że wzrosną koszty organizacji, ponieważ będzie potrzebne przygotowanie infrastruktury dla dwóch miejsc, znacznie od siebie oddalonych. Stadniny, od czasu zmian na stanowisku dyrektorów, nie są w najlepszej kondycji finansowej, więc będzie to dla nich dodatkowe obciążenie.

 

Organizatorzy zaprzeczają jednak, że koszty będą większe. Odrzucają również pojawiające się w środowisku informacje o tygodniowej przerwie między pokazem a aukcją. Kilkudniowa przerwa byłaby niepraktyczna dla kupców, którzy chętnie uczestniczą nie tylko w Pride of Poland, ale i czempionacie.

 

Zmiany personalne w stadninach


19 lutego 2016 r. decyzją nowego szefa Agencji Nieruchomości Rolnych, Waldemara Humięckiego, odwołano wieloletnich szefów stadnin: Marka Trelę z Janowa Podlaskiego, Jerzego Białoboka z Michałowa oraz Annę Stojanowską, pełniącą funkcję głównego specjalisty w ANR ds. hodowli czystej krwi arabskiej.


Cała trójka krótko po odwołaniu złożyła pozwy do sądów. Ich zdaniem działania Agencji Nieruchomości Rolnych przyniosły szkodę polskiej hodowli koni arabskich. Domagali się również powrotu na stanowiska oraz odszkodowania za nieprzepracowany czas. Żaden z dyrektorów nie został przywrócony.

 

RMF FM, polsatnews.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie