Pierwsze pełne "selfie" na Marsie. Łazik świętuje 5 tys. marsjańskich dni pracy

Technologie
Pierwsze pełne "selfie" na Marsie. Łazik świętuje 5 tys. marsjańskich dni pracy
Twitter/Spirit and Oppy

Pojazd Opportunity przepracował na powierzchni Marsa 5000 dni, czyli 55 razy więcej niż zakładała NASA. Z tej okazji maszyna po raz pierwszy sfotografowała się w całości. Zdjęcie udostępnili na Twitterze naukowcy koordynujący misję łazika "Oppy".

Opportunity, czyli Mars Exploration Rover-B (MER-B) to realizowana przez NASA bezzałogowa misja na "Czerwoną Planetę", której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych. 

 

Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa do dziś. Doba marsjańska jest nieznacznie dłuższa od ziemskiej, bo o ok. 2,7 proc., czyli mniej więcej o 39 minut.

 

W weekend minął 5000. marsjański dzień pracy "Oppy" na "Czerwonej Planecie". Z racji tego jubileuszu maszyna sfotografowała się po raz pierwszy w całości. Naukowcy NASA użyli wmontowanego w ramię łazika aparatu naukowego MI do wykonania "selfie" pojazdu na powierzchni planety.

 

 

Analogiczną metodę stosuje się w przypadku łazika Curiosity, który wylądował na powierzchni Marsa w sierpniu 2012 roku. 

 

W tym celu użyto metody analogicznej do tej, którą zastosował zespół jego następcy, łazika Curiosity. Maszyna wykonała już setki cyfrowych autoportretów przy użyciu aparatu o wysokiej rozdzielczości MAHLI.

 

"Selfie" łazików składa się z setek zdjęć zrobionych pod różnym kątem, z których usuwane jest samo ramię MAHLI, aby nie psuć obrazu.

 

gizmodo.com, polsatnews.pl

zdr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze