Oczyszczacze powietrza w krakowskich żłobkach. Jeśli się sprawdzą, trafią też do przedszkoli i szkół

Polska
Oczyszczacze powietrza w krakowskich żłobkach. Jeśli się sprawdzą, trafią też do przedszkoli i szkół
zdj. ilustracyjne/Kids' Work Chicago Daycare/Flickr.com/CC BY 2.0

Do ośmiu samorządowych żłobków w Krakowie trafiły oczyszczacze powietrza. - Kupiliśmy 60 urządzeń, które wystarczyły na pełne doposażenie sal w ośmiu żłobkach - powiedział pełnomocnik prezydenta miasta do spraw jakości powietrza, Paweł Ścigalski.

- Chcemy sprawdzić, jak poprawia się jakość powietrza przy użytkowaniu tych oczyszczaczy - zarówno wtedy, kiedy dzieci przebywają w żłobku, jak i pod ich nieobecność. Jeżeli wyniki będą zadowalające, będziemy chcieli kupić kolejne takie urządzenia do szkół i przedszkoli w mieście - dodał Ścigalski.

 

Przy zakupie oczyszczaczy dla żłobków, wzięto pod uwagę nie tylko ich cenę i okres gwarancji, ale także doświadczenie firm w montażu i serwisowaniu tych urządzeń.

 

Urządzenia zostały zamontowane w kilku placówkach za zgodą rodziców - poinformował we wtorek Urząd Miasta.

 

Pomysł radnych

 

Pomysł zakupu oczyszczaczy dla krakowskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych wyszedł od radnych, którzy w marcu ubiegłego roku podjęli w tej sprawie uchwałę i zaproponowali, aby przeprowadzić przynajmniej pilotaż i wydać na ten cel na początek 150 tys. zł. Radni argumentowali, że urządzenia te byłyby pomocne nie tylko w walce ze smogiem, ale też usuwałyby z powietrza zanieczyszczenia, mogące być przyczyną alergii.

 

W tegorocznym budżecie Krakowa, na zakup oczyszczaczy powietrza zarezerwowano 6 mln zł, ale to czy zostanie ona wydana, będzie zależeć od wyników pilotażu w żłobkach.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze