300-letnia studnia odnaleziona na budowie stacji nowej linii warszawskiego metra

Technologie
300-letnia studnia odnaleziona na budowie stacji nowej linii warszawskiego metra
Metro Warszawskie

Nietypowe odkrycie na budowie stacji "Księcia Janusza" na drugiej linii warszawskiego metra. Na głębokości dziewięciu metrów znaleziono drewnianą studnię. - To jedno z najciekawszych odkryć w czasie budowy tego etapu drugiej linii metra - powiedział Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego ds. Badań i Ochrony Obiektów Archeologicznych.

- Na stacji Księcia Janusza odkryliśmy na głębokości ponad 9 metrów pozostałości studni drewnianej pochodzącej być może sprzed 200 a nawet 300 lat. Tak zachowanego obiektu na tej głębokości nie spodziewaliśmy się spotkać i jeszcze do tej pory nie słyszałem, aby gdziekolwiek przy budowie tego typu inwestycji coś takiego zostało odkryte - powiedział Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego ds. Badań i Ochrony Obiektów Archeologicznych.

 

Na studnie natrafili robotnicy podczas wybierania ziemi w miejscu, gdzie w przyszłości będzie stacja z torami i peronami. Do oceny znaleziska wezwano archeologów.

 

- Pozostałości tej studni będą wyeksplorowane, pobrane zostaną próbki do wydatowania. Będziemy wiedzieli, jak w tym czasie w tym miejscu, na wsi - bo to była w tym czasie wieś - ludzie zaopatrywali się w wodę - powiedział Borkowski.

 

Archeolodzy dokładnie przeszukali materiał wydobyty z wnętrza drewnianej cembrowiny.

 

- Wewnątrz konstrukcji drewnianej znajdują się te przedmioty, które w ciągu tych wieków wpadły do środka. Przed wszsytkim są to resztki naczyń, zarówno naczyń glinianych pochodzących sprzed stu kilkudziesięciu lat jak i butelek, które wskazują, że studnia była użytkowana do niedawna. Być może przed drugą wojna światową zakończono eksploatacje wody z tych pokładów- powiedział wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

 

- Zobaczymy, co znajduje się w najgłębszym fragmencie, przy samym dnie, bo to będzie wyznaczało datę powstania tej studni - dodał Borkowski.

 

Nagranie z prac archeologów i komentarz Wojciecha Borkowskiego opublikowało na swojej stronie na Facebooku Warszawskie Metro.

 

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie