Przygotowywał zamach na Sejm, Senat i prezydenta. Zgromadził 300 kg niebezpiecznych materiałów

Polska
Przygotowywał zamach na Sejm, Senat i prezydenta. Zgromadził 300 kg niebezpiecznych materiałów
WikimediaCommons/VaGla/Public Domain

Jest akt oskarżenia wobec mieszkańca okolic Olsztyna, który próbował przygotować zamach na konstytucyjne organy Rzeczpospolitej Polskiej, a dokładniej na Sejm, Senat i prezydenta - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Z ustaleń śledczych wynika, że oskarżony zgromadził blisko 300 kilogramów materiałów wybuchowych. Miał także broń i amunicję.

Tajne śledztwo w tej sprawie prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

 

- Zarzut stawiany mężczyźnie dotyczy próby przygotowania zamachu na konstytucyjne organy, a dokładniej chodziło o Sejm, Senat i prezydenta - powiedziała Polsat News Aneta Czokało-Deptuła, prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

 

Według prokuratury, mężczyzna miał przygotowywać zamach od 2014 roku.

 

25 sztuk broni i 25 tys. sztuk amunicji

 

Podczas kilku przeszukań w mieszkaniu mężczyzny, poza blisko 300 kg substancji, które mogły być użyte do wyrobu materiałów wybuchowych, wykryto także przyrządy wybuchowe: 460 m lontów oraz zapalniki.

 

Oskarżony miał także legalnie kupione 25 sztuk broni różnego rodzaju i kalibru oraz 25 tysięcy sztuk amunicji.

 

W miejscu zamieszkania oskarżonego ujawniono również receptury wytwarzania różnych materiałów wybuchowych, a także kilkadziesiąt egzemplarzy ulotek nawołujących do "wypowiedzenia posłuszeństwa" organom władzy.

 

 

Zatrzymany przez ABW w 2016 roku

 

Jak informuje Prokuratura Krajowa, część broni, amunicji, substancji wybuchowych oraz substancji chemicznych została ujawniona w wyniku czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Delegatury w Olsztynie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w czerwcu 2016 r. Wówczas też doszło do zatrzymania sprawcy.

 

Do zabezpieczenia pozostałych substancji chemicznych, broni i amunicji doszło w styczniu 2017 r. po ujawnieniu specjalnie skonstruowanego schowka.

 

Cztery osoby z zarzutami

 

Jak powiedziała nam prokurator Czokało-Deptuła, akt oskarżenia w sprawie skierowano łącznie przeciwko czterem osobom. Pozostali oskarżeni - mieszkaniec Warszawy i dwóch mieszkańców województwa śląskiego - znali mężczyznę, który próbował przygotować zamach. Była to znajomość za pośrednictwem portalu społecznościowego.

 

Zarzuty wobec mieszkańca Warszawy dotyczą posiadania przez niego bez wymaganego zezwolenia amunicji. U jednego z mieszkańców województwa śląskiego ujawniono kilka nielegalnych broni palnej oraz liczną amunicję, zaś u drugiego - amunicję. Jak ustalono mężczyzna ten pośredniczył także w sprzedaży jednego z nielegalnych egzemplarzy broni.

 

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

polsatnews.pl

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie