Wyprawa na K2: dwa zespoły na górze i dwa dni dobrej pogody

Świat
Wyprawa na K2: dwa zespoły na górze i dwa dni dobrej pogody
Facebook/Polski Himalaizm Zimowy/Piotr Snopczyński/Zdj. ilustracyjne

- Dwa zespoły nocować będą na górze na wysokościach około 6000 i 6800 m, "dwójka" nie jest jeszcze założona, pozostały dwa dni w miarę dobrej pogody - poinformował kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 (8611 m) Krzysztof Wielicki.

- Na Żebrze Abruzzi, nad Kominem House’a na 6800 m zanocują z niedzieli na poniedziałek Adam Bielecki i Denis Urubko, a w obozie pierwszym na około 6000 m Janusz Gołąb i Maciej Bedrejczuk. Natomiast po wykonaniu zadania, wynoszeniu lin i poręczowaniu, do bazy na odpoczynek zeszli Marek Chmielarski i Artur Małek. Wszyscy uczestnicy są zdrowi, czują się bardzo dobrze i oby tak dalej - przekazał Wielicki.

 

Pytany odnośnie planów podkreślił, że uzależnione są - poza samopoczuciem himalaistów - przede wszystkim od warunków pogodowych. Według prognoz, dwie najbliższe doby mają być w miarę dobre, z lekkim zachmurzeniem, a później pogoda się pogorszy.

 

- W miarę dobre warunki musimy wykorzystać na ile się tylko da i siły pozwolą chłopakom działać. Trzeba przenieść drugi namiot trochę wyżej, na 6700 m, bo stoi za nisko, no i patrzeć w stronę obozu trzeciego na 7300 m. Osiągnięcie tej wysokości byłoby z korzyścią dla aklimatyzacji - powiedział 68-letni Wielicki.

 

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie