Wojewoda z PiS nie chce włączyć syren w rocznicę powstania w getcie. Ten z PO kazał je uruchomić

Polska
Wojewoda z PiS nie chce włączyć syren w rocznicę powstania w getcie. Ten z PO kazał je uruchomić
um.warszawa.pl/R. Motyl
Na zdjęciu: prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przemawia przed Pomnikiem Bohaterów Getta w 70 rocznicę wybuchu powstania w getcie 19 kwietnia 2013 r.

"Moja decyzja nie mogła być inna - 19.04, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, miasto uruchomi swoje syreny alarmowe" - poinformowała na Twitterze prezydent stolicy. Przypomniała, że pięć lat temu wojewoda z PO nakazał włączenie wszystkich sygnalizatorów na terenie Warszawy. W odpowiedzi w sobotę szef MSWiA poinformował, że "nie wyklucza uruchomienia" urządzeń w rocznicę żydowskiego zrywu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że poprzedni wojewoda Jacek Kozłowski (PO) zdecydował o włączeniu syren z systemu, którym zarządza.

 

"Decyzja nie mogła być inna"

Sprawę syren opisaliśmy w piątek. Dziennikarz Mike Urbaniak zaproponował wojewodzie włączenie syren w Warszawie w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie, która przypada 19 kwietnia. Wojewoda miał odpowiedzieć, że "syreny służą do ostrzegania przed niebezpieczeństwem". Gdy dziennikarz argumentował, że urządzenia wyją 1 sierpnia w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, wojewoda miał odpowiedzieć, że syreny przechodzą wtedy przegląd i nie ma to związku z rocznicą.

 

- Bez względu na decyzję wojewody mazowieckiego, 19 kwietnia miasto uczci 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim włączając wszystkie swoje 54 syreny, które podlegają ratuszowi - powiedział w piątek polsatnews.pl rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk.

 

Poinformował także, że w systemie wojewody pracuje na terenie stolicy znacznie więcej syren - nawet około 200.

 

MSWiA: "Nie wykluczamy włączenia syren"

 

W odpowiedzi nowy szef MSWiA Joachim Brudziński napisał na Twitterze, że "nie wyklucza włączenia syren 19 kwietnia" przez oficjalny profil resortu na Twitterze.

 

"Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa MSWiA, minister Joachim Brudziński nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia br. w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim" - poinformował w sobotę na Twitterze resort spraw wewnętrznych i administracji.

 

"Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" - dodało MSWiA.

 

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie