Sąd odmówił rejestracji nazwy partii Porozumienie. Będzie więc Porozumienie Jarosława Gowina

Polska
Sąd odmówił rejestracji nazwy partii Porozumienie. Będzie więc Porozumienie Jarosława Gowina
Polsat News

Nazwa nowej partii wicepremiera Jarosława Gowina Porozumienie jest zbyt podobna do istniejącego Porozumienia Polskiego, dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił jej rejestracji - napisał w piątek "Fakt". Przedstawiciel Porozumienia Marcel Klinowski przyznał, że "nazwę doprecyzowano" i teraz będzie to Porozumienie Jarosława Gowina".

Nazwę swojego nowego ugrupowania Jarosław Gowin przedstawił w listopadzie na kongresie Polski Razem. Poinformował o zawiązaniu partii Porozumienie, do której dołączyło kilku polityków opozycji, m.in. Zbigniew Gryglas, samorządowcy i działacze partii "Wolność".

 

Sąd uznał jednak, że nazwa Porozumienie jest zbyt podobna do widniejącego w wykazie partii politycznych, ale nieaktywnego Porozumienia Polskiego. Prawicową partię blisko 20 lat temu założył Jan Łopuszański. Przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku Porozumienie Polskie przystąpiło do Ligi Polskich Rodzin, popieranej wówczas przez Radio Maryja. 

 

Nie ma konfliktu z o. Rydzkiem

 

"W związku ze stwierdzeniem przez sąd zbieżności nazw obu ugrupowań, Zarząd Krajowy podjął w dniu 6 lutego (...) uchwałę o doprecyzowaniu nazwy dodając imię i nazwisko Prezesa partii - zmiana na: "Porozumienie Jarosława Gowina" - głosi oświadczenie zastępcy sekretarza generalnego partii Marcela Klinowskiego, które dostaliśmy.

 

Jak wyjaśnił Klinowski, "w tej chwili trwa procedowanie nowej nazwy partii, co nie ma wpływu na bieżącą działalność ugrupowania".

 

"Nieprawdą jest również domniemanie, iż istnieje jakikolwiek konflikt między ugrupowaniem Jarosława Gowina, a »o. Tadeuszem Rydzykiem i Radiem Maryja«. Stroną w postępowaniu sądowym jest partia Porozumienie Polskie, zarejestrowana pod nr EwP 90" wyjaśnił podnosząc się do tytułu w dzienniku, że "Gowin przegrał w sądzie przez o. Rydzyka".

 

fakt.pl, polsatnews.pl

mta/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze