Nauczycielka z Polski ma szansę na milion dolarów i "szkolnego Nobla"

Technologie
Nauczycielka z Polski ma szansę na milion dolarów i "szkolnego Nobla"
Varkey Foundation Global Teacher Prize/YouTube.com

Barbara Anna Zielonka znalazła się wśród dziesięciu finalistów nagrody edukacyjnej Global Teacher Prize. Polka od dziewięciu lat uczy angielskiego w Norwegii i reprezentuje w konkursie właśnie ten kraj. Powiedziała nam, że na lekcjach chętnie korzysta z nowych technologii i stopniowo przyzwyczaja uczniów do mówienia w języku obcym.

Dziesięcioro finalistów konkursu organizatorzy wyłonili spośród 30 tys. kandydatów ze 173 państw. 18 marca w Dubaju okaże się, kto zostanie nagrodzony za wybitne osiągnięcia edukacyjne i otrzyma milion dolarów.

 

Barbara Anna Zielonka skończyła studia na Śląsku. Jej rodzice także byli nauczycielami. To właśnie dzięki lekcjom z nimi zaraziła się pasją do przekazywania wiedzy. Już w liceum wiedziała, że po skończeniu uczelni zamierza uczyć innych - można przeczytać w jej biogramie.

 

W Norwegii mieszka od 9 lat. Uczy w szkole średniej w małej miejscowości Nannestad. Na pytanie, czy zamierza wrócić kiedyś do Polski, powiedziała nam, że "nie jest w stanie określić, w którym miejscu na ziemi znajdzie się za 10, 20, 30 lat", a norweska szkoła daje jej dużo swobody w wyborze metod nauczania i materiałów edukacyjnych.

 

"98 proc. uczniów mówi po angielsku na lekcjach"

 

Nauczycielka mówi, że stara się na lekcjach przełamywać barierę językową uczniów. Wykorzystuje w tym celu także nowe technologie, rozmowy przez Skype, podcasty itp.

 

- Na moich zajęciach uczniowie stopniowo decydują, w którym momencie chcą wziąć na przykład udział w debacie, konwersacji z młodzieżą z całego świata lub wystąpieniu publicznym. Na początku mogą nagrać swoje wystąpienie czy prezentację,  używając swoich smartfonów oraz wysłać mi nagrany plik przy użyciu platformy pedagogicznej lub programu FlipGrid - opowiada. - Uczniowie, którzy czują się pewnie i bezpiecznie, używają jedynie angielskiego na moich zajęciach. Dotyczy to około 98 proc. uczniów - powiedziała polsatnews.pl nauczycielka.

 

Lekcje bez książek

 

W filmie promującym jej kandydaturę, Zielonka powiedziała też, że zrezygnowała z podręczników, z których uczniowie korzystali wcześniej na angielskim. Uznała, że informacje w nich zawarte są nieaktualne.

 

 

Konkurs jest organizowany przez organizację dobroczynną Varkey Foundation. Jej założycielem jest przedsięborca z Dubaju, ambasador dobrej woli ONZ. Konkurs ma na celu promowanie nauczycieli, którzy zmieniają społeczeństwo i sprawić, że ich zawód będzie bardziej doceniany. 

 

Nazwiska finalistów konkursu ogłosił Bill Gates.

 

 

W ubiegłym roku kapituła konkursu uznała, że na zwycięstwo najbardziej zasłużyła Kanadyjka Maggie Mc Donnell, która uczy młodzież inuicką wf-u. 

 

polsatnews.pl

 

mta/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze