Dziennikarz "Die Welt" zwolniony z aresztu w Turcji

Świat
Dziennikarz "Die Welt" zwolniony z aresztu w Turcji
PAP/EPA/OMER MESSINGER

Korespondent niemieckiego dziennika "Die Welt" Deniz Yucel, który od roku przebywał w tureckim areszcie w związku z zarzutami o działalność terrorystyczną, został wypuszczony na wolność - podała w piątek jego macierzysta redakcja.

Informację o uwolnieniu Yucela podał na Twitterze adwokat dziennikarza Veysel Ok, a następnie wiadomość tę potwierdziło niemieckie MSZ.

 

Decyzję wydano dzień po oficjalnej wizycie tureckiego premiera Binalego Yildirima w Berlinie. Podczas wizyty kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała Yildirimowi, że sprawa Yucela jest dla Niemiec szczególnie pilna. Turecki premier powiedział z kolei, że Ankara nie chce, by "ta i podobne sprawy" dłużej szkodziły stosunkom między oboma krajami.

 

Posiadający niemieckie i tureckie obywatelstwo Yucel został zatrzymany w Stambule 14 lutego 2017 roku, a niecałe dwa tygodnie później umieszczony w areszcie za "podburzanie ludności" i "propagandę terrorystyczną". Zarzucano mu współpracę z separatystyczną, zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz z przebywającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który według władz w Ankarze latem 2016 roku zorganizował udaremniony przez władze pucz przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

 

Sprawa korespondenta "Die Welt" stała się jedną z najbardziej drażliwych kwestii w relacjach między Berlinem i Ankarą.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie