Wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H7N4

Świat
Wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H7N4
Filckr.com/U.S. Department of Agriculture

Chińska służba zdrowia poinformowała w środę o wykryciu pierwszego na świecie przypadku zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H7N4 - przekazały hongkońskie służby medyczne. Zainfekowana mieszkanka prowincji Ciangsu (Jiangsu) zdążyła już wyzdrowieć.

W opublikowanym w środę wieczorem komunikacie rządowego Centrum Ochrony Zdrowia w Hongkongu napisano, że hongkońskie służby zostały o tym przypadku powiadomione przez Państwową Komisję Zdrowia i Planowania Rodziny Chin kontynentalnych, czyli tamtejszy odpowiednik ministerstwa zdrowia.

 

Ptak zaraził człowieka

 

Według Komisji był to pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka odmianą H7N4.

 

Objawy infekcji rozwinęły się u 68-letniej kobiety z Ciangsu na wschodzie Chin 25 grudnia. 1 stycznia została ona przyjęta do szpitala, a 22 stycznia zwolniona do domu.

 

- Przed wystąpieniem objawów miała kontakt z żywym drobiem. Żadne objawy nie wystąpiły u żadnej z osób z jej bliskiego otoczenia w okresie nadzoru medycznego - przekazały hongkońskie służby, apelując przy tym do mieszkańców o ostrożność i dochowanie higieny osobistej.

 

Ustalono, że geny wirusa pochodzą od ptaków - podały służby, powołując się na Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Chin kontynentalnych.

 

Chińczycy zagrożeni innym wirusem - H7N9

 

Największe zagrożenie dla ludzi stanowi w Chinach wirus ptasiej grypy typu H7N9.

 

Od 2013 roku z powodu tego wirusa zmarło tam co najmniej 600 osób, a ponad 1,5 tys. było zarażonych. Śmiertelność wśród pacjentów przyjętych do szpitali wynosiła około 40 proc.

 

W ubiegłym miesiącu odnotowano w Chinach tylko jeden przypadek zakażenia człowieka wirusem typu H7N9. W zeszłym roku zarażone nim były tam 192 osoby, z czego 79 zmarło.

 

PAP

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie