Ustawa o Straży Marszałkowskiej przyjęta przez Senat bez poprawek. Teraz trafi do prezydenta

Polska
Ustawa o Straży Marszałkowskiej przyjęta przez Senat bez poprawek. Teraz trafi do prezydenta
Polsat News

Senat w czwartek przyjął bez poprawek ustawę o Straży Marszałkowskiej. Wcześniej senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie ustawy, o co wnioskował senator Piotr Florek (PO). Nowe przepisy m.in. rozszerzają kompetencje SM i zakładają wzrost zatrudnienia o 130 osób.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 54 senatorów, przeciw było 26, a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

 

Senat przyjął także bez poprawek ustawę wprowadzającą przepisy o Straży Marszałkowskiej.

 

Status służby na podstawie mianowania

 

Ustawa o Straży Marszałkowskiej rozszerza jej kompetencje, przydzielając jej m.in. zadania polegające na: prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.

 

Zmienia także status zatrudnienia strażników marszałkowskich z pracowniczego (obecnie są pracownikami zatrudnionymi na podstawie przepisów prawa pracy), na status służby na podstawie mianowania, tak jak funkcjonariusze innych służb mundurowych.

 

Więcej etatów

 

Przewiduje również wzrost zatrudnienia w SM o 120 etatów dla funkcjonariuszy i o 10 etatów dla pracowników cywilnych. Obecnie SM liczy 160 pracowników.

 

Zgodnie z ustawą, do zadań Straży Marszałkowskiej należy także m.in. ochrona terenów, obiektów i urządzeń zarządzanych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku oraz konwojowanie wartości pieniężnych, mienia i dokumentów. Funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej, wykonując zadania - w myśl ustawy - może m.in. wydawać polecenia osobom, których zachowanie stwarza lub może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa legitymować, dokonywać kontroli osobistej, a także przeglądać zawartość bagaży.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie