Prowadził działalność maklerską bez zezwolenia. Z kolegami miał oszukać 326 osób na ponad 15 mln zł

Polska

Obywatel Izraela Eyal P. prowadził bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego działalność maklerską. Śledczy ustalili, że od stycznia 2014 r. do lipca 2016 r. – działając w porozumieniu z innymi osobami - doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na szkodę 326 osób i łączną kwotę ponad 15 mln zł.

Mężczyzna przyjmował pieniądze wpłacane tytułem inwestycji w instrumenty finansowe, kruszce oraz waluty, na rynku Forex. W wyniku zebranego materiału dowodowego, w styczniu 2017 r. prokurator przedstawił podejrzanemu zarzuty. Później uzupełniono je o zarzut dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Na poczet grożących podejrzanemu kar, zabezpieczono jego majątek o wartości ok. 1 mln zł.

 

 

W grupie obywatele Izraela, Rumunii, Gruzji i Polski 


W śledztwie ustalono również inne osoby związane z procederem poprzez powiązane ze sobą spółki. Policjanci zatrzymali w Warszawie 13 osób, w tym m.in.: obywatela Izraela - Reuvena H (ma też obywatelstwo Rumunii), Dor L. (podał obywatelstwo Izraela), obywatela Gruzji - Agiti K., obywatela Rosji - Ibrahim E. oraz obywateli Polski.


Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw na rynku finansowym, m.in. prowadzenia działalności maklerskiej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia oraz oszustw.

 

 

Spółki bez zezwoleń Komisji Nadzoru Finansowego


Okazało się, że inwestycje odbywały się na wirtualnych rynkach inwestycyjnych. Zaangażowane w proceder spółki nie posiadały zezwoleń Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności maklerskiej.


Na poczet grożących kar dokonano zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 5,2 mln zł. Policjanci zabezpieczyli gotówkę, kosztowności oraz nieruchomości.

 

Zatrzymani odpowiedzą przed sądem za przestępczą działalność, z art. 178 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (zagrożone grzywna do 5 mln zł), art. 258 § 1 kk (zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5) oraz art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk (zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat 10).

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie