Nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie. Prokuratura wszczęła kolejne śledztwa

Polska
Nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie. Prokuratura wszczęła kolejne śledztwa
Max Pixel/CC0 Public Domain

Po zawiadomieniach Stowarzyszenia Miasto Wspólne Prokuratura Okręgowa wszczęła sześć śledztw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie - poinformował w czwartek prezes Stowarzyszenia Tomasz Leśniak. Śledztwa dotyczą kamienic przy ulicach: Dietla 50, Dietla 85, Wielopole 28, Szlak 67, Szlak 71, Krupniczej 3 i Brackiej 7.

- Postępowania dotyczą przywłaszczenia prawa własności nieruchomości poprzez posłużenie się podrobionymi dokumentami, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy Kraków, a w jednym przypadku niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - podał Leśniak.

 

Prok. Mirosława Kalinowska - Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie potwierdziła w czwartek fakt wszczęcia śledztw dotyczących tych sześciu, konkretnych nieruchomości. - Postępowania, zainicjowane zawiadomieniem przedstawiciela Stowarzyszenia Miasto Wspólne, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Dotyczą one doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez wprowadzenie w błąd - podała prok. Kalinowska - Zajdak.

 

Prześledzono losy 207 kamienic

 

Stowarzyszenie Miasto Wspólne od lipca 2017 r. do stycznia prowadziło w Krakowie społeczny audyt reprywatyzacji. Zbadało losy 207 kamienic, które były objęte tzw. układami indemnizacyjnymi.

 

Układy te były umowami międzynarodowymi zawartymi między PRL a kilkunastoma państwami zachodnimi w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości należących do osób, które wyemigrowały z Polski w czasie lub po wojnie i nabyły obywatelstwa innych państw.

 

Działacze stowarzyszenia ustalili, że spośród 207 kamienic, których losy prześledzili 160 stało się własnością Skarbu Państwa. 47 kamienic - blisko 23 proc. - choć powinno - nie jest własnością Skarbu Państwa. W 26 z tych 47 przypadków doszło do obrotu na rzecz osób trzecich, w 11 odszkodowania wypłacono osobom nieuprawnionym, a 10 postępowań wciąż jest w toku. Po audycie stowarzyszenie wysłało do prokuratury zgłoszenia dotyczące w sumie 27 kamienic.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie