Wznowiono śledztwo dotyczące tzw. afery hazardowej. Zostali przesłuchani pierwsi świadkowie

Polska
Wznowiono śledztwo dotyczące tzw. afery hazardowej. Zostali przesłuchani pierwsi świadkowie
Pixabay.com/NikeChillemi/zdj.ilustracyjne

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku rozpoczęła przesłuchania świadków we - wznowionym po umorzeniu - śledztwie w sprawie nieprawidłowości związanych z rynkiem automatów do gier. W Szczecinie przesłuchano pracowników służb celno-skarbowych - podała prokuratura i CBA.

Chodzi o kilkuletnie śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej, które w marcu 2017 roku umorzyła Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Śledczy z Poznania badali, czy w latach 2006-2009 urzędnicy Ministerstwa Finansów doprowadzili do rejestracji, wbrew obowiązującym wówczas przepisom, tysięcy automatów do gier hazardowych.

 

PK wznowiła śledztwo

 

Po analizie zasadności decyzji o umorzeniu tego śledztwa, Prokuratura Krajowa zdecydowała o konieczności wznowienia postępowania, które obejmowało siedmiu pracowników resortu finansów. Śledczy sprawdzają, czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników tego ministerstwa.

 

W środę funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA i prokurator prowadzący sprawę przesłuchują - w Szczecinie - pracowników tamtejszego Urzędu Celno-Skarbowego i Izby Administracji Skarbowej. - Przesłuchiwanych jest osiem osób, zabezpieczamy dokumenty - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

 

Dodał, że wśród tych osób jest b. szefowa Izby Celnej w Szczecinie.

 

Pierwsi świadkowie po wznowieniu śledztwa

 

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, to przesłuchania świadków. To pierwsi świadkowie przesłuchiwani w śledztwie po jego wznowieniu.

 

Postępowanie w sprawie nielegalnych gier hazardowych na automatach prowadziła od 2009 roku Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Badany przez nią proceder opierał się na tym, że automaty rejestrowane jako maszyny dające tzw. niskie wygrane, można było nielegalnie przeprogramować, by dawały także wyższe wygrane.

 

Już kilka lat temu policja i prokuratura oceniały, że straty Skarbu Państwa mogły sięgać nawet kilku miliardów złotych, ze względu na różnicę w opodatkowaniu automatów o niskich i o wysokich wygranych.

 

Obecnie najbardziej rozbudowany wątek śledztwa, dotyczący podmiotów gospodarczych i osób fizycznych organizujących gry hazardowe na automatach oraz jednostek certyfikujących takie urządzenia, prowadzony jest przez podlaski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

 

Wątek dotyczący urzędników resortu finansów został z tej sprawy wyłączony (jeszcze w trakcie śledztwa w prokuraturze apelacyjnej) i trafił do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

 

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

 

W październiku 2014 roku media informowały, że jeszcze gdy śledztwo było w Białymstoku, zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych miał usłyszeć także ówczesny wiceminister finansów i szef służby celnej Jacek Kapica.

 

Z informacji podawanych wówczas przez portal tvn24.pl wynikało, że prowadzący śledztwo mieli taki zamiar, ale - w drodze nadzoru służbowego - decyzja została zmieniona, a ten wątek sprawy przeniesiony do prokuratury w Poznaniu.

 

Tam prokuratura badała, czy w latach 2006-2009 urzędnicy Ministerstwa Finansów nie dopełnili swoich obowiązków i doprowadzili w ten sposób - na podstawie poświadczających nieprawdę opinii przedrejestrowych - do rejestracji prawie 78 tys. automatów do gier o niskich wygranych (tzw. jednorękich bandytów), wbrew obowiązującym wówczas przepisom, w tym wbrew ustawie z 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (od 2010 roku obowiązuje ustawa o grach hazardowych).

 

Po trzech latach, w marcu 2017 roku, śledztwo zostało jednak umorzone. Po decyzji, że należy je jednak wznowić i jeszcze raz zbadać, czy nie doszło do przestępstwa - trafiło znowu do Białegostoku, ale już do prokuratury okręgowej.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie