Śledztwo ws. wydawania pozwoleń na budowę na terenie byłego obozu Gross-Rosen

Wałbrzyska prokuratura wszczęła śledztwo ws. wydawania pozwoleń na budowę na terenie filii b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w gminie Walim. Z zawiadomienia w tej sprawie wynika, że na terenie tym mogą znajdować się miejsca pochówków więźniów.
Śledztwo został wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu po zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, które złożył prezes Fundacji Thesaurus Piotr Lewandowski. Jak powiedział, chodzi o były obóz Wolfsberg, który znajduje się dziś w obszarze gminy Walim.
Prokurator rejonowy w Wałbrzychu Marcin Witkowski powiedział że śledztwo dotyczy potencjalnego przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez urzędników gminy Walim. - Chodzi o wydawanie pozwoleń na budowę na terenie filii byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen - powiedział prokurator.
Przestępstwa urzędnicze
Dodał, że z zawiadomienia wynika, że na terenie tym mogą znajdować się miejsca pochówków więźniów.
- Śledztwo dotyczy wyłącznie przestępstw urzędniczych, to znaczy, że będziemy badać, czy urzędnicy wydając pozwolenia na budowę, zastosowali wszystkie procedury, czy postępowali zgodnie z przepisami - powiedział prokurator.
Jak dodał, na trenie filii byłego obozu znajdują się dziś zabudowania, w tym m.in. dom mieszkalny. Prokurator Witkowski powiedział, że śledczy spróbują m.in. zweryfikować kwestie, czy na terenie, gdzie powstały zabudowania, mogą znajdować się miejsca pochówków byłych więźniów. - Będzie to bardzo trudne, ponieważ wiele dokumentów dotyczących byłego obozu zaginęło - powiedział prokurator.
"Zabudowania zaczęły tam powstawać po 2005 r."
Prezes Fundacji Thesaurus powiedział, że teren byłego obozu Wolfsberg, który znajduje się dziś w obszarze Gminy Walim, jeszcze w 2000 r. był zarośnięty chaszczami, widać było fundamenty baraków obozowych. - Moim zdaniem zabudowania zaczęły tam powstawać po 2005 r. - powiedział Lewandowski.
Zdaniem Lewandowskiego przynajmniej dwie relacje Żydów, którzy przeżyli pobyt w obozie Gross-Rosen, mogą świadczyć o tym, że w filii Wolfsberg były pochówki więźniów.
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. 1 maja 1941 r. Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W 1944 roku powstały liczne filie KL Gross-Rosen (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Ogółem przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 tys. więźniów. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 tys. osób.
PAP
Czytaj więcej