Podkomisja smoleńska nie dała prokuraturze żadnych informacji, nawet tych o "wewnętrznej eksplozji"

Polska
Podkomisja smoleńska nie dała prokuraturze żadnych informacji, nawet tych o "wewnętrznej eksplozji"
Polsat News

Podkomisja (...) do tej pory nie poinformowała prokuratury o swoich ustaleniach dot. przyczyn katastrofy, choć śledczy o to do niej wystąpili - odpowiedział zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek na interpelację Krzysztofa Brejzy. Poseł PO zapytał m.in. o ostatnie "przełomowe" ustalenie eksperta podkomisji Franka Taylora, według którego na pokładzie Tu-154M doszło do eksplozji.

Brejza zapytał w interpelacji do ministra obrony narodowej i ministra sprawiedliwości m.in., czy podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza przekazała prokuraturze sensacyjne ustalenia jej eksperta Franka Taylora, które mają być podstawą jej raportu technicznego.

 

Odpowiedź, udzieloną przez prok. Pasionka poseł PO opublikował na Twitterze.

 

"Prokuratura Krajowa zwróciła się w trybie przewidzianym w ustawie Prawo lotnicze, o przekazanie wyników swoich badań na potrzeby śledztwa. Podkomisja do Ponownego Zbadania Przyczyn Katastrofy do tej pory nie poinformowała Prokuratury o swoich ustaleniach dotyczących przyczyn katastrofy" - napisał prokurator.

 

Nie ma jeszcze wyników z zagranicznych laboratoriów

 

Okazało się też, że badania próbek Tu-154M "prowadzone są w laboratoriach w Anglii, Irlandii Północnej i Włoszech", ale do tej pory nie uzyskano wyników z żadnego laboratorium".

 

"A więc eksperci Podkomisji, w tym Pan Frank Taylor nie mogli się z nimi zapoznać" - napisał zastępca prokuratora generalnego prok. Marek Pasionek.

 

"Niesłychane. Niewiarygodne. Niepojęte" - skomentował na Twitterze Brejza. 

  

Co wie ekspert Taylor

 

Brytyjski ekspert podkomisji smoleńskiej Frank Taylor stwierdził, że w Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, doszło do wewnętrznej eksplozji - podała 2 lutego powołana jeszcze przez Antoniego Macierewicza Podkomisja do ponownego zbadania wypadku lotniczego.

 

Opinię eksperta podkomisja określiła jako "przełom w sprawie śmierci Prezydenta Polski w Rosji w 2010 roku".

 

polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie