Duży smog w Warszawie. W środę może być jeszcze gorzej. Ratusz ostrzega mieszkańców

Polska
Duży smog w Warszawie. W środę może być jeszcze gorzej. Ratusz ostrzega mieszkańców
Polsat News

W Warszawie we wtorek wieczorem utrzymuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych, jeżeli pogoda się nie poprawi, to w środę może przekroczyć poziom alarmowy - poinformował na stronach stołeczny ratusz. Ratusz zaleca, by w takiej sytuacji unikać przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń, a także by zrezygnować z aktywności fizycznej na dworze.

"W Warszawie utrzymuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w środę, 14 lutego - szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic - warszawski poziom alarmowania (100 mikrogramów na metr sześc.)" - podał na swoich stronach urząd.


Ratusz zaleca, by w takiej sytuacji unikać przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń, a także by zrezygnować z aktywności fizycznej na dworze (szczególnie dot. to kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych czy chorych).


Urzędnicy apelują ponadto, by zrezygnować z jazdy samochodami i wybrać komunikację miejską, a także by nie palić w kominkach.

 

Poziom zanieczyszczenia w czterostopniowej skali wynosi 4


Ze strony Warszawskiego Indeksu Powietrza (WIP) wynika, że wieczorem we wtorek zanieczyszczenia powietrza w stolicy są bardzo wysokie. Na trzech z czterech stacji pomiarowych poziom zanieczyszczenia w czterostopniowej skali wynosi cztery.


Prognoza na środę też nie jest dobra. Bardzo wysokie stężenia mogą być odnotowane na stacjach przy Marszałkowskiej, przy al. Niepodległości, a także na Ursynowie (stacja przy ul. Wokalnej).


Stołeczny system pomiaru smogu (WIP) opiera się na danych pomiarowych pozyskiwanych ze stacji monitoringu jakości powietrza należących do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

Siarka, metale ciężkie, toksyczne związki organiczne


Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego.

 

Poniżej prezentujemy aktualną prognozę pogody, także jakości powietrza

 

 


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie