Schetyna: eurodeputowani PO poprą kandydaturę Krasnodębskiego

Polska
Schetyna: eurodeputowani PO poprą kandydaturę Krasnodębskiego
PAP/Paweł Supernak

- Jeśli będzie przedstawiona kandydatura prof. Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, to politycy PO zagłosują za Polakiem - zapowiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) miałby zastąpić Ryszarda Czarneckiego, który został odwołany z funkcji wiceszefa PE. Ostateczne decyzje ws. Krasnodębskiego mają zapaść po porozumieniu z wszystkimi formacjami, które wchodzą w skład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). - Jeśli będzie przedstawiona kandydatura prof. Krasnodębskiego, to politycy PO zagłosują za Polakiem - odpowiedział Schetyna, pytany przez "Rz", czy europosłowie PO poprą Krasnodębskiego.

 

Przewodniczący PO poinformował też, że jego partia przygotowuje nowelizację ustawy o IPN". - Będę prosił prezydenta Dudę o to, żeby wsparł naszą inicjatywę - dodał. Pytany, czy planuje spotkanie z prezydentem odpowiedział, że będzie chciał się z nim spotkać "po powrocie prezydenta z Korei". - Liczę, że poprze projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO - mówił w wywiadzie. Jego zdaniem "prezydent, nie wetując ustawy o IPN, zaszkodził nadzwyczaj poważnie polskiej racji stanu".

 

"Polska pozycja na arenie międzynarodowej rozsypuje się jak domek z kart"

 

Zdaniem Schetyny "dzisiaj polska pozycja na arenie międzynarodowej rozsypuje się jak domek z kart". - Domagamy się od rządu przedstawienia informacji w Sejmie o tym, co Polska Fundacja Narodowa zrobiła w sprawie ratowania dobrego imienia Polski w trakcie konfliktu polsko-izraelskiego - mówił. Dodał, że PO w poniedziałek złoży wniosek w tej sprawie. - PiS i spółki zmuszane do wpłacania pieniędzy na PFN powinni się wytłumaczyć z efektu składek - uważa lider PO.

 

Lider PO przewiduje też, że "wiosną wróci czas masowych protestów" Polaków przeciwko polityce rządu. - W maju będzie nasz Marsz Wolności - mówił dodając, że będą także "inne marsze protestu przed wyborami samorządowymi".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie