Korwin-Mikke potwierdził, że rezygnuje z mandatu europosła. Będzie kandydował na prezydenta Warszawy

Polska
Korwin-Mikke potwierdził, że rezygnuje z mandatu europosła. Będzie kandydował na prezydenta Warszawy
Wadowice24.pl

- Złożyłem już dokumenty, zostały mi dwa tygodnie. Na moje miejsce wejdzie kolega ze Śląska - powiedział Janusz Korwin-Mikke zapytany o rezygnację z mandatu posła Parlamentu Europejskiego. Jak dodał w rozmowie z portalem wadowice24.pl, będzie kandydował na prezydenta Warszawy.

Pod koniec stycznia Korwin-Mikke ogłosił zamiar zrzeczenia się sprawowanego od 2014 r. mandatu europosła. Polityk został wybrany do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. Drugi wynik Kongresu Nowej Prawicy miał wówczas Dobromir Sośnierz - syn posła PiS, byłego szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza.

 

"Co miałem powiedzieć, już powiedziałem"

 

Lider Partii Wolność był w niedzielę na wykładzie w Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach. W rozmowie z dziennikarzem portalu wadowice24.pl potwierdził, że rezygnuje ze sprawowanego mandatu. 

 

- Złożyłem już dokumenty, zostały mi dwa tygodnie - powiedział. Jak dodał, "zastąpi go kolega ze Śląska". 

 

- Co miałem powiedzieć w Brukseli, już powiedziałem, tymczasem zbliżają się kolejne wybory i jestem potrzebny tutaj - powiedział prezes Partii Wolność. Zapytany o to, czy będzie kandydował na prezydenta Warszawy, odpowiedział: "tak".

 

Na spotkaniu w Wadowicach mieszkańcy pytali Korwin-Mikkego m.in. o to, czy zamierza jeszcze zostać... ojcem. Polityk jest ma bowiem ośmioro dzieci, z czego najmłodsze ma cztery lata. 

 

Jak odpowiedział lider Partii Wolność, on sam nie ma takich zamiarów, ale "nie odpowiada za żonę".

 

Kandydat na posła, europosła i prezydenta

 

Korwin Mikke przestanie być europosłem 1 marca. Tegoroczne wybory samorządowe będą jego 16. wyborami, w których będzie uczestniczył.

 

W III RP Janusz Korwin-Mikke tylko raz uzyskał mandat poselski. W latach 1991-1992 był posłem z ramienia Unii Polityki Realnej. Z partią tą związany był do roku 2009. W 2011 stanął na czele nowego ugrupowania Unia Polityki Realnej - Wolność i Praworządność, przemianowanej na Kongres Nowej Prawicy. Od roku 2015 jest liderem partii KORWiN, która w październiku 2016 roku zmieniła nazwę na Wolność.

 

W roku 2014 mandat eurodeputowanego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego startował z list Kongresu Nowej Prawicy. W latach 1995, 2000, 2005, 2010 i 2015 kandydował na urząd Prezydenta RP.

 

wadowice24.pl

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie