Siostra Kim Dzong Una przybyła do Korei Południowej. Pierwsza taka wizyta w historii

Świat

Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, w otoczeniu wyższych rangą urzędników północnokoreańskich, przybyła do Korei Południowej w piątek, lądując prywatnym odrzutowcem na międzynarodowym lotnisku w Inczhon pod Seulem.

Wśród przybyłych na piątkową ceremonię otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich do Pjongczangu jest również Kim Dzong Nam, będący nominalną głową państwa 90-letni przewodniczący prezydium północnokoreańskiego parlamentu.

 

28-letnia Kim Jo Dzong, pełniąca eksponowaną funkcję w aparacie propagandy, jest pierwszą osobą z rządzących Koreą Północną klanu Kimów, która odwiedza Południe, a Kim Dzong Nam jest najstarszym urzędnikiem północnokoreańskim, który przybył do Korei Południowej - informuje agencja Reutera.

 

W tym roku w związku z zimowymi igrzyskami doszło do przełomowego, pierwszego od dwóch lat oficjalnego spotkania przedstawicieli obu Korei. W czasie uroczystości inauguracji igrzysk sportowcy obu państw mają wystąpić pod wspólną flagą.

 

W sobotę prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotka się z członkami północnokoreańskiej delegacji olimpijskiej, w tym z siostrą północnokoreańskiego dyktatora.

 

Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający w latach 1950-1953 konflikt zbrojny między nimi zakończył się tylko rozejmem.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie