Pracownik portugalskich służb specjalnych skazany na więzienie za szpiegostwo na rzecz Rosji

Świat
Pracownik portugalskich służb specjalnych skazany na więzienie za szpiegostwo na rzecz Rosji
Public Domain Pictures/CC0 Public Domain

Sąd w Lizbonie skazał portugalskiego agenta Frederico Carvalhao Gila na siedem lat i cztery miesiące więzienia za przekazywanie Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) poufnych informacji dotyczących bezpieczeństwa Portugalii oraz NATO. Agent portugalskich służb utrzymywał, że jego spotkanie z Rosjaninem Siergiejem Pozdniakowem służyło jedynie sprzedaży oleju z oliwek.

Sąd orzekł w czwartek, że Carvalhao Gil, będąc pracownikiem portugalskich służb specjalnych, dopuścił się szpiegostwa na rzecz innego państwa, ujawnienia tajemnicy państwowej oraz korupcji. W wyroku potwierdzono, że spotkanie w Rzymie z funkcjonariuszem SWR z 2016 roku, podczas którego włoska policja zatrzymała Gila i jego rozmówcę, służyło przekazaniu Rosji poufnych informacji o NATO.

 

Sędzia stwierdził, że dodatkowo Carvalhao Gil próbował podczas spotkania sprzedać osobiste dane jednego z wicedyrektorów portugalskiego wywiadu.

 

Obrońca agenta Jose Preto zapowiedział, że jego klient odwoła się od decyzji sądu.

 

Złapany na gorącym uczynku

 

W trakcie rozpoczętego w listopadzie 2017 roku procesu prokurator zarzucał funkcjonariuszowi portugalskich służb celowe i długotrwałe działanie na szkodę państwa poprzez ujawnianie Rosjanom poufnych informacji o bezpieczeństwie Portugalii i NATO. W trakcie procesu oskarżyciel ujawnił, że do spotkań Gila z funkcjonariuszami SWR doszło co najmniej trzykrotnie.

 

Agent portugalskich służb zapewniał, że nie wiedział, iż jego rozmówca to funkcjonariusz SWR.

 

Carvalhao Gil został ujęty na gorącym uczynku 23 maja 2017 roku w Rzymie w ramach operacji pod kryptonimem "Top Secret". Przy Portugalczyku oraz rozmawiającym z nim Pozdniakowie znaleziono tajne portugalskie materiały oraz 10 tys. euro w gotówce.

 

10 tys. euro za pakiet informacji

 

W trakcie śledztwa ustalono, że Portugalczyk, który w przeszłości zajmował jedno z kierowniczych stanowisk wewnątrz rodzimych służb bezpieczeństwa, współpracował z SWR od co najmniej 2011 roku.

 

Według mediów pracujący w portugalskich służbach od 1987 roku Carvalhao Gil zdecydował się na współpracę w Rosją z powodu swoich lewicowych przekonań oraz kłopotów finansowych. Za jeden pakiet przekazanych informacji Portugalczyk miał otrzymywać 10 tys. euro.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie