Kiedyś z niego żartowano. Teraz pokazał, co potrafi. Z zespołem Muska wysłał w kosmos Falcon Heavy

Technologie
Kiedyś z niego żartowano. Teraz pokazał, co potrafi. Z zespołem Muska wysłał w kosmos Falcon Heavy
om.edu.pl

Tomasz Czajka, polski programista zatrudniony w firmie SpaceX, jest członkiem zespołu, który pracował przy rakiecie Falcon Heavy. Gdy media obiegła informacja o Polaku u Elona Muska, internauci przypomnieli wyśmiewane zdjęcie z lat 90. z olimpiady matematycznej. Jest na nim Czajka z trzema kolegami. Teraz, doceniając karierę rodaka, skomentowali ciepło: "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni".

Zdjęcie, które stało się kanwą licznych memów, zrobiono  w 1997 roku podczas olimpiady matematycznej w Zwardoniu.  Według złośliwych komentarzy odzwierciedlało stereotypową "imprezę informatyków", na której każda rozmowa dotyczy programowania i trudno spodziewać się szalonej zabawy.

 

Po latach okazało się, że bohaterowie zdjęcia nie mogą narzekać na brak emocji w życiu zawodowym.

 

Jeden z nich - Tomasz Czajka (na zdjęciu bez okularów) współpracował przy systemach sterowania rakiety Falcon Heavy. 

 

Wybitne sukcesy w informatyce

 

Czajka jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Purdue w USA. Od 2007 roku pracował jako inżynier oprogramowania w głównej kwaterze Google, skąd w 2014 r. przeniósł się właśnie do firmy SpaceX.

 

Polskie Towarzystwo Infomatyczne przypomniało, że już w liceum osiągnął wybitne sukcesy, zdobywając w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej srebrny i dwukrotnie złoty medal. Natomiast w czasie studiów - najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na amerykańskim Purdue University - zdobył kolejne laury w najbardziej prestiżowych konkursach informatycznych.

 

W 2003, 2004 i 2008 Czajka zwyciężył w konkursie TopCoder Open w Las Vegas, w 2003 r. w ACM International Collegiate Programming Contest w Beverly Hills, a w 2004 wraz z drużyną wygrał TopCoder Collegiate Challenge.

 

Wtorkowy lot był testem rakiety Falcon Heavy, a jego celem było sprowadzenie na ziemię trzech stopni maszyny. Rakieta ma zostać w przyszłości wykorzystana do przeprowadzenia prywatnej załogowej misji na Marsa. Założyciel SpaceX Elon Musk zapowiadał jej zorganizowanie do 2024 roku - wcześniej niż rządowa NASA.

 

Przypominamy materiał "Wydarzeń" na temat kosmicznego lotu rakiety Falcon Heavy. 

 

 

polsatnews.pl, PAP

mta/dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie