Wyłudzili co najmniej 18 luksusowych samochodów i rozebrali na części

Polska

Wypożyczali luksusowe samochody na sfałszowane dokumenty, auta demontowali na części, które następnie sprzedawali. Grupę zajmującą się tym procederem rozbili policjanci CBŚP we Wrocławiu. Straty oszacowano na 2,5 miliona złotych. Podczas działań zatrzymano dziesięć osób i odzyskano jedno auto.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy w ciągu ostatnich 6 miesięcy mogli wyłudzić z wypożyczalni samochodowych działających na terenie całej Polski, co najmniej 18 luksusowych samochodów, o łącznej wartości szacowanej na 2,5 mln zł.

 

Prawdopodobnie szef grupy zlecał poszczególnym członkom znalezienie pojazdu w wypożyczalniach samochodowych. Następnie kolejne osoby odbierały auto na podstawie podrobionych dokumentów, specjalnie do tego celu przygotowanych. Wszystko wyglądało naturalnie i nie wzbudzało u pracowników wypożyczalni żadnych podejrzeń. Kolejni członkowie grupy w czasie wypożyczania pojazdu zabezpieczali go, by zminimalizować zagrożenie i  uniemożliwić zdemaskowanie.


Zgodnie z umową, wypożyczony samochód bez większych problemów mógł poruszać się po całym kraju, przede wszystkim do umówionego miejsca, gdzie samochód był demontowany na części.

 

Urządzenie do zagłuszania, maczeta, paralizator, narkotyki


Policjanci zatrzymali na terenie województwa dolnośląskiego dziesięć osób, w tym 8 mężczyzn i 2 kobiety. W trakcie przeszukań, u podejrzanych zabezpieczono między innymi podrobione dokumenty, urządzenie do zagłuszania, maczetę, pistolet pneumatyczny, paralizator, jak również narkotyki.


W działania włączyli się także policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy odnaleźli volkswagena golfa. Pojazd wart około 70 tys. zł został już zwrócony pokrzywdzonemu.

 

Prokurator z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu przedstawił  6 osobom  zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej kierowania nią. Łącznie w sprawie na chwilę obecną przedstawiono 24 zarzuty dotyczące oszustwa w zakresie mienia wielkiej wartości, prania pieniędzy, posługiwania się fałszywymi dokumentami, a także uczestnictwa w obrocie znacznej ilości środków odurzających.


Śledczy ustalili i zabezpieczyli w kraju i zagranicą majątek zatrzymanych o wartości szacunkowej około 120 tys. zł.


Sprawa ma charakter rozwojowy, możliwe są kolejne zatrzymania, w tym osób przebywających za granicą.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie