Powstał anglojęzyczny spot Polskiej Fundacji Narodowej. Ma podkreślać rolę Polaków w ratowaniu Żydów

Polska
Powstał anglojęzyczny spot Polskiej Fundacji Narodowej. Ma podkreślać rolę Polaków w ratowaniu Żydów
Kancelaria Premiera/YouTube.com

"Dziś nadal stoimy po stronie prawdy" - pod tym tytułem Kancelaria Premiera opublikowała w mediach społecznościowych anglojęzyczny spot Polskiej Fundacji Narodowej, w którym podkreślono rolę Polski w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Wcześniej, gdy wybuchł konflikt na linii Polska-Izrael, opozycja pytała o działania Fundacji w celu zwalczania terminu "polskie obozy śmierci".

"Niemcy zgotowali Polakom piekło na ziemi. Żydzi i Polacy razem przechodzili przez jego okropieństwa. Zrobiliśmy wiele, aby ratować Żydów - jako państwo, jako obywatele, jako przyjaciele. Dziś nadal stoimy po stronie prawdy" - głoszą plansze w opublikowanym w czwartek spocie.

 

Film trwa pół minuty. Opatrzono go hashtagiem #GermanDeathCamps i udostępniono na serwisach Twitter, Facebook oraz Youtube. 

 

 

To pierwszy taki spot Fundacji, której misją jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Powstała ona z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państw i dysponuje wielomilionowym budżetem. W październiku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odpowiedział na interpelację poselską w sprawie finansowania fundacji. Na dzień 27.09.2017 r. łączna kwota wpłacona przez fundatorów na jej konto wynosiła 185 mln zł. 

 

Wcześniej filmy podkreślające rolę Polaków w ratowaniu żydów podczas II wojny światowej publikowała kancelaria premiera. W niedzielę  udostępniła on w mediach społecznościowych film z wypowiedzią 90-letniej Lucyny Adamkiewicz, b. żołnierz AK, więzionej w obozach Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen. Kobieta w nagraniu mówi, że nie mogła uwierzyć, gdy usłyszała o "polskich obozach".

 

Nowela ustawy krytykowana przez Izrael

 

We wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki poinformował, że MS uruchomiło stronę internetową "German Death Camps - Not Polish", gdzie m.in. tłumaczone są wszystkie powody związane z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o IPN. "Mamy obowiązek zadbać o wizerunek Polski za granicą" - zaznaczył.

 

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK.

 

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie