Wojewoda chce zmiany nazwy muzeum na Majdanku na "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny"

Polska

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek domaga się zmiany nazwy Państwowego muzeum na Majdanku. W piśmie do wicepremiera Piotra Glińskiego proponuje dopisanie, że to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. Jak argumentuje, będzie to element społecznej edukacji zgodny też z nową ustawą o IPN. Prosi też o rozważenie możliwości zmiany nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obecna nazwa "Państwowe Muzeum na Majdanku" obowiązuje od 1944 roku. Czarnek chce, aby po zmianie było to Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku.

 

- Obóz na Majdanku zwiedza rocznie tysiące osób z zagranicy, młodych osób, których nie podejrzewam o posiadanie dużej wiedzy historycznej. Często pierwszy kontakt wzrokowy pozostaje, więc już na pierwszy rzut oka powinien się kojarzyć z byłym niemieckim obozem koncentracyjnym - powiedział Polsat News wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

 

Podkreślił, że wniosek, który skierował w środę do wicepremiera Glińskiego, to efekt "licznych apeli środowisk kombatanckich z województwa lubelskiego".

 

"Protestujemy przeciw rozpowszechnianiu nierzetelnych informacji"

 

Władze muzeum w szybki i zdecydowany sposób zareagowały na pomysł wojewody. Twierdzą, że dodatkowa informacja przy samym wjeździe na teren muzeum nie jest potrzebna. 

 

"Sformułowanie »były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny«  znajduje się w wielu przekazach muzealnych, m.in. na stronie głównej www.majdanek.eu, w Centrum Obsługi Zwiedzających i na okładkach wydawanych w kilku wersjach językowych przewodników.

 

O tym, że na Majdanku funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny, mówią zarówno wszystkie wystawy prezentowane w Muzeum, jak i dokumentują to zamieszczone zdjęcia, w tym m.in. wystawa główna »Więźniowie Majdanka« w baraku nr 62 czy ekspozycja »Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość«" - głosi stanowisko dyrekcji muzeum.

 

Jak dodano, "z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy, a także uczestników licznych projektów edukacyjnych prowadzonych przez Państwowe Muzeum na Majdanku wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozpowszechnianiu nierzetelnych informacji dotyczących działalności muzeum".

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie