Odtworzyli wizerunek człowieka sprzed 10 tys. lat

Technologie
Odtworzyli wizerunek człowieka sprzed 10 tys. lat
APTN

Ciemna skóra, niebieskie oczy, brązowe kręcone włos - naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, którzy prowadzili badania nad szkieletem sprzed 10 tys. lat, odtworzyli wizerunek człowieka zamieszkującego wówczas Wyspy Brytyjskie."Cheddar Mana" (Człowiek z Cheddar), najstarszy odnaleziony przodek Brytyjczyków, "pokazał" swoją twarz dzięki zastosowaniu nowych technologii do analizy DNA.

"Największym zaskoczeniem może być fakt, że wygląd pierwszych mieszkańców Brytanii nie jest taki, jak podejrzewaliście" - napisało londyńskie muzeum na swojej stronie internetowej.

 

Młodszy niż sądzono

 

Według naukowców "Cheddar Man" za życia był myśliwym-zbieraczem. Miał ok. 166 cm wzrostu i zmarł w wieku 20 lat.

 

Jego szkielet został odkryty w 1903 roku podczas osuszania jaskini "Gough's Cave" w wąwozie Cheddar Gorge - popularnej atrakcji turystycznej. Gdy znaleziono szczątki, szacowano, że mają ponad 40 tys. lat. Wątpliwości rozwiała technika datowania radiowęglowego, która w 1970 r. potwierdziła prawdziwy wiek znaleziska.

 

Naukowcy ustalili, że podobnie jak większość pierwszych ludzi "Cheddar Man" nie tolerował laktozy, a jego dietą oprócz nasion i orzechów było mięso jelenia i ryby słodkowodne.

 

DNA z kości czaszki

 

Z kości czaszki naukowcy University College London pobrali próbki DNA, dzięki którym odczytali informacje na temat kształtu głowy,  nosa, koloru skóry i włosów. Na tej podstawie zrekonstruowano twarz "Cheddar Mana".

 

Jeden z naukowców, dr Tom Booth podkreśla, że do tej pory uważano, iż pierwsi ludzie o białej skórze pojawili się w Europie 45 tys. lat temu, szybko przystosowując się do mniejszej ilości słońca. Biała skóra lepiej wchłania promienie UV co pozwala na uniknięcie deficytu witaminy D w klimacie z mniejszym nasłonecznieniem.

 

Odkrycie, że jeszcze 10 tys. lat temu prehistoryczni Brytyjczycy nie przystosowali się do panujących w Europie warunków może być przełomowe w badaniach paleontologicznych.

 

 

Wykorzystali drukarkę 3D

 

Model został wykonany przez firmę Kennis & Kennis Reconstructions, która specjalizuje się w paleontologicznych rekonstrukcjach. Artyści zmierzyli szkielet, przeskanowali czaszkę i opracowali model w programie komputerowym. Następnie po zasięgnięciu opinii naukowców wydrukowali sztuczne tkanki na drukarce 3D.

 

Naukowcy podkreślają, że w stworzeniu wizerunku praczłowieka pomógł fakt, iż szkielet "Cheddar Mana" jest jedynym niemal w pełni kompletnym szkieletem,  odkrytym na terenie Wysp Brytyjskich.

 

Szczątki zostały dobrze "zakonserwowane" dzięki idealnym warunkom panującym w jaskini, w której zostały znalezione.

 

polsatnews.pl, nhm.ac.uk

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie