"Ochrona danych osobowych w Kościele". UKSW otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych

Polska
"Ochrona danych osobowych w Kościele". UKSW otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych
uksw.edu.pl

UKSW uruchomił nowy kierunek studiów podyplomowych: ochrona danych osobowych w Kościele. To odpowiedź na rozporządzenie, zgodnie z którym związki wyznaniowe powinny powołać instytucję zajmującą się ochroną danych osobowych - powiedział rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Jak wyjaśnił ks. Dziekoński, nowy kierunek jest odpowiedzią na przyjęte przez Unię Europejską w maju 2016 r. ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), które zastępuje dyrektywę w tym zakresie z 1995 r.

 

Zgodnie z art. 91 rozporządzenia w momencie wejścia w życie RODO w państwach członkowskich Kościoły i związki wyznaniowe powinny powołać specjalną instytucję zajmującą się ochroną danych osobowych wiernych. Jeśli tego nie zrobią, będą podlegać państwowemu organowi nadzorującemu zasady ochrony danych osobowych - w Polsce jest to Generalna Inspekcja Ochrony Danych Osobowych (GIODO) lub jej następcy. Kraje członkowskie muszą zastosować przepisy rozporządzenia do 25 maja 2018 r.

 

Studia adresowane do osób duchownych i świeckich 

 

Jak zaznaczył ks. Dziekoński, nowy kierunek studiów będzie przygotowywał ludzi do pracy w instytucji powołanej przez Kościół katolicki.

 

- My jeszcze nie czujemy tego - poczujemy dopiero, jak przyjdą kary. Nie tylko dotyczące Kościoła, ale każdej instytucji, która nie będzie we właściwy sposób chroniła danych osobowych. Dlatego chcemy wyprzedzić czas - nie czekać, aż coś się stanie, ale razem z Kościołem i GIODO - poprzez certyfikowane studia - chcemy zrobić warsztat, który będzie przygotowywał ludzi Kościoła do zadań związanych z ochroną danych osobowych - zaznaczył rektor UKSW.

 

Program studiów obejmuje materiał dotyczący m.in. ogólnych zagadnień ochrony danych osobowych, praw i obowiązków kościelnych osób prawnych w zakresie przetwarzania danych osobowych według RODO oraz specyfiki ochrony danych osobowych w Kościele. - Studia adresowane są do osób duchownych i świeckich. Ich charakter sprawia, że są adresowane do osób związanych z Kościołem - wyjaśnił.

 

Patronat Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski

 

Ks. Dziekoński poinformował, że studia są organizowane we współpracy z GIODO oraz z Konferencją Episkopatu Polski - zostały objęte patronatem Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp Artura Mizińskiego oraz generalnej inspektora ochrony danych osobowych dr Edyty Bielak-Jomy.

 

- W ramach wspólpracy z GIODO otwieramy także studia z ochrony danych osobowych, jeśli chodzi o jednostki medyczne. Wykorzystujemy bardzo dobry kontakt z GIODO. Część naszych pracowników jest w grupie odpowiedzialnej za przygotowanie prawa polskiego do rozporządzenia dotyczącego danych osobowych. Dlatego czujemy się zobowiązani w sumieniu do tego, by coś takiego zrobić - zaznaczył.

 

Dodał, że UKSW wkrótce zamierza oferować także krótsze kursy z zakresu ochrony danych osobowych.

 

Przyjęte w maju 2016 r. przez Unię Europejską ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) ma zharmonizować prawo ochrony danych osobowych w Europie. Zacznie obowiązywać w UE od 25 maja 2018 r.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie