Brytyjczycy na emigracji obawiają się utraty praw po Brexicie. Holandia zwraca się do Trybunału UE

Świat
Brytyjczycy na emigracji obawiają się utraty praw po Brexicie. Holandia zwraca się do Trybunału UE
pixabay/daniel_diaz_bardillo

Holenderski sąd zwrócił się w środę do Trybunału Sprawiedliwości UE o wyjaśnienie statusu obywateli W. Brytanii w Unii Europejskiej po Brexicie, w związku z pozwem pięciu Brytyjczyków mieszkających w Holandii i obawiających się utraty praw.

Sąd w Amsterdamie zdecydował, że odsyła do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu kilka kwestii, które pozostały niewyjaśnione w trakcie postępowania wdrożonego na wniosek Brytyjczyków.

 

Pozywający domagali się możliwości utrzymania unijnego obywatelstwa po Brexicie. Argumentowali w pozwie, że powinny im przysługiwać prawa jako obywatelom Europy, a nie tylko jako obywatelom kraju należącego do UE.

 

Ja pisze AP, prawnicy reprezentujący państwo holenderskie odrzucili wnioski Brytyjczyków jako "prawniczą fikcję". Sędzia w Amsterdamie zdecydował jednak, że zwraca się Trybunału UE, ponieważ "konieczna jest bardziej jasna (wykładnia) na temat konsekwencji Brexitu dla unijnego obywatelstwa".

 

- Pytania przesłane do Luksemburga brzmią: "Czy Brexit oznacza, że Brytyjczycy tracą automatycznie obywatelstwo europejskie, czy też zachowują swe prawa? A jeśli tak, to w jakich warunkach?" - wyjaśnił adwokat Brytyjczyków Christiaan Alberdingk Thijm.

 

Wspólna interpretacja

 

Stephen Huyton jeden z Brytyjczyków, którzy złożyli pozew powiedział, że zażądali oni od holenderskiego sądu wyjaśnienia "co dokładnie oznacza fakt, że jest się obywatelem europejskim".

 

Latem ubiegłego roku negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii ustalili, że w celu spójnej interpretacji praw obywatelskich przez sądy przez osiem lat po wyjściu Brexicie sądy będą miały możliwość zwracania się z pytaniami o pomoc prawną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a jego decyzje będą wiążące.

 

Obywatele UE w Wielkiej Brytanii nadal będą mogli także ubiegać się o uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa, a powyższe ustalenia obejmą na zasadzie wzajemności 1,3 miliona Brytyjczyków mieszkających w krajach Unii Europejskiej.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie