Śmierć co najmniej 47 cywilów w wyniku nalotów w Syrii

Świat
Śmierć co najmniej 47 cywilów w wyniku nalotów w Syrii
Reuters

Co najmniej 47 cywilów, w tym 10 dzieci, zginęło we wtorek w Syrii w nalotach syryjskich sił rządowych na kontrolowaną przez rebeliantów enklawę Wschodnia Guta w pobliżu Damaszku - podało po południu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Oprócz tych ofiar "w ruinach znajduje się jeszcze co najmniej 19 osób, wielu rannych jest w stanie krytycznym" po nalotach na 10 miejscowości we Wschodniej Gucie - podkreślił dyrektor Obserwatorium Abdel Rahmane. Dodał, że wtorkowy bilans 47 zabitych i prawie 200 rannych jest najwyższy w ciągu ostatniego półtora miesiąca.

 

Siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada bombardują obleganą od 2013 r. Wschodnią Gutę prawie codziennie. W poniedziałkowych atakach śmierć poniosło 31 cywilów.

 

Licząca około 400 tys. mieszkańców Wschodnia Guta znajduje się pod ciągłym ostrzałem, mimo że w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Siły rządowe i ich sojusznicy odcięli również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu jedzenie i leki.

 

Ataki chemiczne

 

Dla rebeliantów jest to obszar o szczególnym znaczeniu strategicznym, gdyż mogą z niego wystrzeliwać rakiety wycelowane w mieszkalne dzielnice Damaszku. W ostatnich tygodniach reżim Asada oskarżany jest o przeprowadzenie w tym rejonie wielu ataków chemicznych; Damaszek zarzutom zaprzecza.

 

We wtorek ONZ zaapelowało o natychmiastowe wstrzymanie walk w całej Syrii co najmniej na miesiąc, by umożliwić dostarczenie niezbędnej pomocy humanitarnej, ewakuację rannych, a także by "złagodzić cierpienie" cywilów.

 

Oenzetowska misja w Syrii ostrzegła w oświadczeniu przed "katastrofalnymi konsekwencjami" pogarszającego się kryzysu humanitarnego w różnych regionach kraju. Wymieniła siedem obszarów, które wymagają pilnej pomocy, a do których nie może ona dotrzeć z powodu walk.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze