Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Sejm zajmie się prezydenckim projektem na następnym posiedzeniu

Polska
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Sejm zajmie się prezydenckim projektem na następnym posiedzeniu
PAP/Jakub Kamiński
Posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Prezydencki projekt o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu (27-28 lutego) - poinformował we wtorek marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Prace nad prezydenckim projektem były zaplanowano na środę.

Prezydencki projekt zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony będzie 17 marca.

 

Święto w dzień eksterminacji rodziny Ulmów

 

Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali we wtorek, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich.

 

Według projektu Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.

 

Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim".

 

"Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy.

 

"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - głosi uzasadnienie do projektu.

 

"To nasi bohaterowie"

 

O to by zwołać Konwent Seniorów, który miałby podjąć decyzję o zdjęciu z porządku obrad prezydenckiego projekt ustawy o ustanowieniu dnia 17 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej zwróciła się na początku posiedzenia Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).

 

Jak podkreśliła, "Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej to nasi bohaterowie". - Ludzie najwyższej próby, którzy zasługują na pamięć, na szacunek, na pomniki, muzea, na swoje święto państwowe i na bycie przykładem dla innych. Tym ludziom należy się godność i obrona ich godności - mówiła posłanka.

 

Jednocześnie według Scheuring-Wielgus, projekt prezydenta procedowany w sytuacji "gigantycznego skandalu dyplomatycznego, historycznego i moralnego" jest "próbą uczynienia z bohaterów instrumentu bieżącej polityki". - Bardzo proszę abyśmy się nad tym zastanowili, wycofali ten punkt i to będzie uszanowanie tych ludzi, przez nas tutaj - oświadczyła.

 

Kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie budzi nowelizacja ustawy o IPN. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek - kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego - każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

"Nie było jednogłośnej opinii w tej sprawie"

 

W odpowiedzi na wniosek Scheuring-Wielgus, marszałek Sejmu poinformował, że ta kwestia była już omawiana na Konwencie Seniorów. - Ponieważ nie było jednogłośnej opinii w tej sprawie, w związku z tym nie zdecydowałem się wycofać tego punktu z porządku dziennego - powiedział Kuchciński.

 

Natomiast - jak wskazał - "umówiliśmy się, że zasięgnę opinii u prezydenta i przeanalizujemy proces pracy nad projektem ustawy (...), czy zdążymy do 17 marca". - Do godz. 14. mam mieć odpowiedź od pana prezydenta - dodał marszałek Sejmu. - Jeżeli te konsultacje (...) zostaną sfinalizowane, to wówczas - jeżeli będzie propozycja zdjęcia (punktu) z porządku dziennego, zwołam Konwent Seniorów i poproszę o (jego) zdjęcie - zapowiedział.

 

Kuchciński poprosił posłankę Nowoczesnej o wycofanie jej wniosku; Scheuring-Wielgus przystała na prośbę marszałka Sejmu.

 

"Prezydencki projekt o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów po konsultacji zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu" - napisał później marszałek Sejmu na Twitterze.

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie