23 osoby oskarżone ws. korupcji w urzędzie pracy

Polska
23 osoby oskarżone ws. korupcji w urzędzie pracy
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

23 osoby odpowiedzą wkrótce przed sądem w sprawie korupcji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu. Chodzi o powoływanie się na wpływy w urzędzie i pośrednictwo w załatwianiu tam różnych spraw w zamian za łapówki.

W taki sposób dochodziło do wyłudzania publicznych dotacji np. na rozpoczęcie działalności gospodarczej - wynika z ustaleń śledztwa. Wśród oskarżonych jest była dyrektorka urzędu i jej dwie podwładne.

 

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała we wtorek śląska policja i Prokuratura Krajowa. Śledztwo prowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją katowickiej komendy wojewódzkiej oraz śląski wydział PK. Według ustaleń postępowania, do przestępstw dochodziło w latach 2013-2016.

 

127 zarzutów

 

"Aktem oskarżenia zostały objęte łącznie 23 osoby w wieku od 23 lat do 67 lat. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu. Przedstawiono im łącznie 127 zarzutów" - podała PK.

 

Śledztwo i zarzuty stawiane oskarżonym dotyczą płatnej protekcji, nadużyć urzędniczych oraz wyłudzeń środków pochodzących z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej m.in. na prowadzenie działalności gospodarczej.

 

"W trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalono, że osoby, które otrzymały dotacje m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wręczały korzyści majątkowe osobom pośredniczącym, powołującym się na wpływy wśród urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu" - poinformowała śląska policja.

 

"Proceder nie byłby możliwy bez współdziałania urzędników"


Według śledztwa kwoty wręczanych korzyści majątkowych wynosiły od 800 zł do 10 tys. zł, a dotacje udzielane z tego tytułu - od 20 tys. zł do 22 tys. zł. "W śledztwie ustalono również, że część wyłudzonych w ten sposób środków finansowych, wydatkowanych było na inne cele. Proceder ten nie byłby możliwy bez współdziałania urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, w tym byłej dyrektor oraz dwóch urzędniczek" - zaznaczyli policjanci.

 

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono należące do podejrzanych mienie w postaci m.in. pieniędzy i samochodów osobowych. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Zawierciu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie