Wyprawa na K2. Wielicki: Kaczkan i Urubko nocują w drugim obozie

Świat
Wyprawa na K2. Wielicki: Kaczkan i Urubko nocują w drugim obozie
Facebook/Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

Marcin Kaczkan i Denis Urubko, którzy w niedzielę rozpoczęli wspinaczkę, dotarli do obozu drugiego na 6300 m i tam spędzą noc z poniedziałku na wtorek. Dalsze plany uzależnione są od pogody - poinformował kierownik wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 (8611 m) Krzysztof Wielicki.

Z niedzieli na poniedziałek Kaczkan i Urubko nocowali w obozie pierwszym na wysokości 5950 m, a rano wyszli do "dwójki".

 

"W bazie znośnie"

 

- W bazie warunki znośne. Od południa słońca już nie widać, wróciło zachmurzenie, wiatr jest dość silny, ale do przeżycia, temperatura minus 25 stopni. W obozie drugim jest gorzej - wieje 40-50 km na godzinę. Marcin i Denis czują się dobrze - powiedział kierownik narodowej wyprawy, który jako piąty w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie ośmiotysięczniki).

 

Co zamierzają robić we wtorek? - Tego nie ustalaliśmy, wszystko zależy od nich. Jeżeli pogoda będzie im sprzyjać, być może spróbują założyć obóz trzeci na 6900 m, jeśli znajdą odpowiedni teren - dodał Wielicki, któremu hiszpański "Desnivel" poświęcił pierwszy tegoroczny numer, a redaktorzy magazynu tytułują go "gwiazda Himalajów".

 

"Nie ma ustaleń odnośnie ataku szczytowego"

 

Wcześniej pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą w 1980 roku (razem z Leszkiem Cichym) zaprzeczył wszelkim medialnym doniesieniom, jakoby już ustalono, kto ma się wspinać na wierzchołek K2.

 

- Nie ma żadnych ustaleń odnośnie ataku szczytowego i na razie nie będzie. Obecnie wszelkie działania skupiają się na założeniu obozu trzeciego - podkreślił.

 

Do tej pory odnotowano 306 wejść na drugą pod względem wysokości górę Ziemi. Podczas prób jej zdobycia zginęło ponad 80 osób, co czyni K2 drugim po Annapurnie (8091 m) najbardziej niebezpiecznym i niedostępnym dla wspinaczy szczytem.

 

PAP

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie