Szef MSZ: zmiany na stanowiskach kierowniczych praktycznie zakończone

Polska
Szef MSZ: zmiany na stanowiskach kierowniczych praktycznie zakończone
PAP/Leszek Szymański

Praktycznie te zmiany na stanowiskach kierowniczych w polskiej służbie zagranicznej - które rozpoczęły się po wyborach i były prowadzone przez mojego poprzednika Witolda Waszczykowskiego - zostały zakończone, jeśli chodzi o obsadę stanowisk kierowniczych czy to w MSZ, czy to na placówkach (dyplomatycznych) - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zaznaczył, że resort "wymaga ciągle reformy".

Czaputowicz przypomniał, że zdecydował o rozwiązaniu gabinetu politycznego. Wyjaśnił też, że chciałby w swojej pracy odwołać się do Korpusu Służby Zagranicznej i Korpusu Służby Cywilnej. "A więc sekretariat ministra, instytucja, która cały czas istnieje, będzie pełnić tę rolę" - zaznaczył. Powiedział, że część osób, które pracowały w gabinecie politycznym, będzie wykonywać też prace w ramach resortu spraw zagranicznych.

 

Poinformował, że na przykład dotychczasowy dyrektor gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Jan Parys będzie pełnił ważną funkcję dotyczącą programu kształcenia w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Przypomniał, że od piątku stanowisko wiceszefa MSZ odpowiedzialnego za prawy prawno-traktatowe pełni Piotr Wawrzyk.

 

"Problemem mała liczba dyplomatów"

 

- Problemem w MSZ jest zbyt mała liczba dyplomatów, tych którzy mogą pełnić samodzielne funkcje dyplomatyczne zagranicą, a zbyt duża liczba osób, które pracują w różnego rodzaju administracji i nie są przydatni w wykonywaniu zadań dyplomatycznych - nie mają odpowiedniego wykształcenia, znajomości języków czy też nie są skłonni do zmiany miejsca pracy, wyjazdu na placówkę - ocenił szef MSZ.

 

Minister ocenił, że sytuacja ta jest "poważną słabością" resortu dyplomacji. Podkreślił, że jego celem w tym zakresie będzie doprowadzenie do większej profesjonalizacji służby zagranicznej poprzez wzmocnienie naboru i kształcenie osób, które są gotowe objąć stanowiska dyplomatyczne.

 

- Będę chciał powołać w najbliższym czasie zespół, który zastanowi się nad reformą struktury zatrudnienia w MSZ - zapowiedział Czaputowicz. Jak mówił, "na pewno występuje przerost zatrudnienia w sferze niedyplomatycznej i jest zbyt mało pracowników w pionie dyplomatycznym.

 

"Ustawa o służbie procedowana w komisji"

 

Szef MSZ był pytany, jak do zapowiadanych przez niego zmian w MSZ ma się projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, nad którym obecnie pracuje parlament. Czaputowicz podkreślił, że "jest to suwerenna kompetencja parlamentu". - Ustawa jest procedowana w komisji parlamentarnej. Nie komentujemy. Jesteśmy przekonani, że parlament będzie też reagował na zmiany, które się dokonują w MSZ - powiedział minister. Zapewnił, że MSZ przyjmie każde rozwiązanie, które zostanie zaproponowane przez parlament.

 

Szef MSZ przekazał, że obecnie w resorcie zatrudnionych jest 955 zawodowych dyplomatów, "którzy mają stopień dyplomatyczny na stałe", na ok. 5000 osób pracujących w ministerstwie. Jak dodał, niecałe 1,2 tys. osób ma zarówno stopień w służbie zagranicznej jak i służbie cywilnej. "Profesjonalizacja służby zagranicznej, która się uzewnętrznia liczbą mianowanych urzędników, członków korpusu służby zagranicznej, nie jest tak znaczna" - mówił.

 

Czaputowicz zaznaczył, że w MSZ są 33 departamenty i biura, których kierownictwo zostało w większości wymienione; od listopada 2015 r. zmieniono 27 dyrektorów oraz 54 wicedyrektorów (na 75 wszystkich takich stanowisk).

 

- Jeżeli chodzi o stanowiska dyplomatyczne one zostały niemalże w 100 proc. zastąpione - dyrektorzy i wicedyrektorzy. Natomiast pion europejski, który został zintegrowany z MSZ poprzez włączenie UKIE, i pion administracyjny, tam te zmiany nie są tak dynamiczne; wymagana jest ciągłość pacy i stanowiska dyrektorów ciągle są w większości wypadków zachowywane przez urzędników mianowanych wcześniej - mówił szef MSZ.

 

Z 88 na 100

 

Czaputowicz mówił, że Polska ma 100 ambasadorów, łącznie ze stałymi przedstawicielami RP przy Unii Europejskiej, NATO czy ONZ, a także z dwoma ambasadorami wizytującymi: na Malcie i w Mongolii.

 

Poinformował, że odwołał w ostatnim czasie 10 ambasadorów. Zaznaczył, że oznacza to, iż od listopada 2015 r. wymieniono 88 ambasadorów na 100. - W kilku wypadkach po konsultacjach z prezydentem ta decyzja (o odwołaniu) nie  została zakomunikowana. Wynika to z kalendarza wizyty prezydenta i konieczności przygotowania ich spokojnie przez aktualnych ambasadorów - mówił szef MSZ.

 

Dodał, że ambasadorzy, którzy nie zostali odwołani, to zawodowi dyplomaci; "nie ma co do nich żadnych zarzutów". - Także, jeśli chodzi o odwołanych ambasadorów, trudno powiedzieć o jakichś zarzutach. Zwykle jest tak, że oni kończą swoją kadencję - mówił. Dodał, że "nie podpisałby się" pod zdaniem, że są jakieś szczególne zarzuty, wobec tych ambasadorów, którzy są odwołani.

 

Czaputowicz poinformował, że w tym roku do kraju wróci także 10 konsulów generalnych. Zaznaczył, że Polska dysponuje 38 stanowiskami kierowników konsulatów generalnych oraz agencji konsularnych. - Odwołanych zostanie łącznie 34 a więc zmiany są zasadnicze; cztery osoby będą kontynuować swoją służbę - mówił szef MSZ.

 

Szef dyplomacji podał też, że zmienionych zostanie też 21 kierowników Instytutów Polskich na 24 takie stanowiska.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze