Mieli zmuszać Polaków do niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii. "Edek" i "Saso" zatrzymani

Polska

51-letni Edward P. ps. "Edek" i 33-letni Franciszek Z. ps. "Saso" byli poszukiwani przez brytyjską policję Europejskim Nakazem Aresztowania. Jak podała Komenda Główna Policji, byli oni przywódcami zorganizowanej grupy przestępczej wyzyskującej do niewolniczej pracy obywateli polskich na terenie Wielkiej Brytanii. Mężczyźni zostali zatrzymani w Polsce. Sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt.

Polacy byli rekrutowani w kraju pod pozorem dobrze płatnej pracy, którą sprawcy mieli im zapewnić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Na trop przestępstwa policjanci wpadli w 2016 r., gdy do brytyjskich funkcjonariuszy zaczęły docierać informacje o możliwym wyzysku polskich obywateli.


Brytyjska policja zidentyfikowała kilkanaście potencjalnych ofiar i rozpoczęła współpracę ze stroną polską.


Pierwszego podejrzanego w sprawie zatrzymano na terenie Wielkiej Brytanii jeszcze w 2016 r. Za popełnione przestępstwa związane m.in. z handlem ludźmi, brytyjski sąd skazał go na karę siedmiu lat pozbawienia wolności.


"Najściślejsza tajemnica"


Od tamtego czasu rozpoczęto wspólne polsko-brytyjskie działania operacyjne, których celem było ustalenie pomysłodawców i przywódców grupy - poinformowała KGP.


Jednocześnie rozpoczęto poszukiwania pokrzywdzonych, którzy mogli wrócić z Wielkiej Brytanii do Polski. "Czynności te były prowadzone w najściślejszej tajemnicy przy bezpośrednim udziale brytyjskich policjantów specjalnie oddelegowanych do Polski" – podkreśliła w komunikacie KGP.


Po zatrzymaniu szefów grupy brytyjska prokuratura zwróciła się do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu o przeprowadzenie m.in. przeszukań mieszkań podejrzanych znajdujących się na terenie Polski.


W najbliższym czasie decyzja o ekstradycji


Mężczyźni podejrzani o założenie i kierowanie grupą wyjechali z Wielkiej Brytanii w 2016 r. i ukrywali od tego czasu najprawdopodobniej w Polsce.


KGP podała, że zostali oni decyzją sądu tymczasowo aresztowani. W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja w sprawie ewentualnej ekstradycji podejrzanych do Wielkiej Brytanii - podała KGP.


W zatrzymaniach uczestniczyli policjanci z Wydziału dw. z Handlem Ludźmi Komendy Głównej Policji oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Były to wspólne działania z funkcjonariuszami brytyjskimi z hrabstwa West Yorkshire.

 

polsatnews.pl, PAP

prz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze