Irańczyk skazany na 6 lat więzienia za sprzedaż informacji dot. programu atomowego

Świat
Irańczyk skazany na 6 lat więzienia za sprzedaż informacji dot. programu atomowego
flickr.com/Blondinrikard Fröberg

W Iranie skazano na sześć lat więzienia mężczyznę oskarżonego o sprzedaż innym krajom informacji nt. irańskiego programu atomowego - poinformowała w niedzielę prokuratura w Teheranie, nie ujawniając nazwiska skazanego.

Przedstawiciel prokuratury powiedział, że mężczyzna, obywatel Iranu, przekazał agentom służb wywiadowczych USA i jednego z krajów europejskich objęte tajemnicą informacje na temat irańskiego programu nuklearnego i wziął za to pieniądze.

 

W październiku ubiegłego roku na pięć lat więzienia za szpiegostwo skazano w Iranie członka irańskiego zespołu negocjacyjnego ds. nuklearnych. Według władz w Teheranie Abolrasoul Dorri Esfahani "był powiązany ze służbami wywiadowczymi dwóch państw".

 

W lipcu 2015 roku Iran zawarł z sześcioma mocarstwami - Chinami, Francją, Rosją, USA, Wielką Brytanią i Niemcami - porozumienie ograniczające irański program nuklearny i przewidujące rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni atomowej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji międzynarodowych. W ramach umowy program nuklearny Iranu został poddany ścisłej kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie