AP: Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę swych żołnierzy w Iraku

Świat
AP: Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę swych żołnierzy w Iraku
AP

Po ogłoszeniu w zeszłym roku przez władze w Bagdadzie zwycięstwa nad dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) Stany Zjednoczone zaczęły zmniejszać liczbę swych żołnierzy w Iraku - pisze w poniedziałek Associated Press. Rzecznik irackiego rządu potwierdził informacje agencji.

Agencja powołuje się na zachodnie firmy pracujące dla wojska w Al-Asad - bazie lotniczej sił koalicji pod wodzą USA w Iraku. Według tych źródeł w ostatnim tygodniu dziesiątki żołnierzy amerykańskich z bronią i sprzętem przerzucano codziennie samolotami z Iraku do Afganistanu.

 

Koalicja pod wodzą USA i rząd iracki osiągnęły porozumienie w sprawie zmniejszenia liczby żołnierzy w Iraku, po raz pierwszy od czasu, gdy ponad trzy lata temu rozpoczęła się w tym kraju wojna przeciwko IS - pisze AP, powołując się na dwóch anonimowych oficjeli irackich.

 

"Wielkość sił będzie proporcjonalna do potrzeb"

 

Agencja odnotowuje, że według przedstawicieli władz Iraku proces ten oficjalnie jeszcze się nie rozpoczął. Jednak reporter AP w bazie Al-Asad w zachodnim Iraku obserwował ruchy wojsk, zgodne z doniesieniami o redukcji liczby żołnierzy. Informatorzy agencji AP, którzy przekazywali te wiadomości zastrzegając sobie anonimowość, odmawiali przekazania dokładnych danych dotyczących tej redukcji.

 

Rzecznik sił koalicji pułkownik Ryan Dillon, poproszony przez Associated Press o komentarz, powiedział, że wielkość tych sił w Iraku będzie "proporcjonalna do potrzeb" i określana w koordynacji z rządem irackim.

 

Będą szkolić Irakijczyków

 

AP pisze, powołując się na iracką osobistość oficjalną z otoczenia premiera Hajdara al-Abadiego, że zgodnie ze wstępnym porozumieniem między Bagdadem a Waszyngtonem wycofanych zostanie 60 proc. żołnierzy USA znajdujących się obecnie w Iraku. Oznaczałoby to, że pozostanie w Iraku ok. 4 tys. żołnierzy amerykańskich, którzy będą szkolić Irakijczyków.

 

Rzecznik irackiego rządu Saad al-Hadithi powiedział, że "bitwa przeciwko Daesz (Państwu Islamskiemu) zakończyła się, więc amerykańska obecność (wojskowa w Iraku) będzie zredukowana".

 

 Al-Hadithi podkreślił, że redukcja sił USA w Iraku jest "we wczesnej fazie" i nie oznacza rozpoczęcia całkowitego wycofania.

 

W opublikowanym w listopadzie 2017 roku raporcie Pentagonu podano, że w końcu września w Iraku było 8892 żołnierzy amerykańskich. Naloty amerykańskie na pozycje IS w Iraku rozpoczęły się w sierpniu 2014 roku. Dżihadyści kontrolowali wtedy prawie jedną trzecią irackiego terytorium. W grudniu ubiegłego roku Bagdad ogłosił zwycięstwo nad IS.

 

 

PAP

zdr/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie