Rowhani: nowa doktryna nuklearna USA zagraża Rosji

Świat
Rowhani: nowa doktryna nuklearna USA zagraża Rosji
Wiki Commons/Kremlin.ru/CC BY 4.0

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zarzucił w niedzielę Stanom Zjednoczonym, że grożą Rosji nową bronią atomową. Rowhani wypowiadał się po ogłoszeniu w piątek przez administrację USA raportu podsumowującego przegląd polityki w zakresie broni nuklearnej.

Raport w sprawie amerykańskiej polityki nuklearnej zirytował Rosję, która uznała dokument za konfrontacyjny.

 

"Amerykanie bezwstydnie grożą Rosji nową bronią atomową" - powiedział prezydent Rowhani. Reuters określa go mianem pragmatyka, który otwarł drogę do porozumienia nuklearnego Iranu ze światowymi mocarstwami w roku 2015.

 

"Ci sami ludzie, którzy rzekomo uważają, że użycie broni masowej zagłady jest zbrodnią przeciw ludzkości mówią o nowych rodzajach uzbrojenia, by straszyć nim przeciwników lub użyć go przeciw nim" - oświadczył Rowhani w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję.

 

"Zagłada ludzkości jest blisko"

 

Wcześniej irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif ocenił na Twitterze, że dokument o amerykańskiej polityce nuklearnej stwarza ryzyko  "przybliżenia zagłady ludzkości".

 

 

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zapowiedziała, że będzie w znacznej mierze kontynuowała politykę administracji Baracka Obamy w zakresie broni nuklearnej, ale zajmie "bardziej agresywne" stanowisko wobec Rosji.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie