Zestrzelono Su-25 w Syrii. Rosyjskie MON: pilot został zabity

Świat
Zestrzelono Su-25 w Syrii. Rosyjskie MON: pilot został zabity
Wiki Commons/Dmitriy Pichugin/GFDL 1.2

Rosyjski samolot szturmowy Su-25 zestrzeliła w sobotę uzbrojona grupa w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że pilot zginął "w wymianie ognia z terrorystami".

Na razie nie wiadomo, która z grup rebelianckich w Syrii zestrzeliła rosyjski samolot.

 

 

Wcześniej źródła agencji Reuters podało, ze pilot Su-25 katapultował się, jest ciężko ranny i został wzięty do niewoli.

 

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że według wstępnych danych samolot został zestrzelony z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.

 

W syryjskich mediach można zobaczyć filmy, na których widać płonący samolot oraz ciało zabitego pilota. Informacja o śmierci Rosjanina została oficjalnie potwierdzona przez władze.

 

Odwet Rosji

 

Agencja TASS pisze, że w odwecie rosyjskie siły powietrzne ostrzelały rejon, skąd dokonano ataku na samolot; według resortu obrony zabito 30 bojowników.

 

Działające w Syrii rosyjskie centrum pojednania wraz ze stroną turecką, która odpowiada za deeskalację strefy Idlib, podjęło kroki w celu odzyskania ciała zabitego pilota - pisze TASS.

 

Rosja od września 2015 roku wspomaga z powietrza operacje syryjskich sił rządowych przeciwko organizacji Państwa Islamskiego (IS) oraz innym rebeliantom walczącym z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

 

PAP 

bas/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie