Kubacki trzeci, Stoch czwarty w Willingen

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Dawid Kubacki zajął trzecie, a Kamil Stoch - czwarte miejsce w pierwszym z dwóch konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Zwyciężył Norweg Daniel-Andre Tande, a drugi był reprezentant gospodarzy Richard Freitag.

Po pierwszej serii prowadził Stoch przed Freitagiem, Kubackim i Tande, ale różnice były niewielkie. Rozstrzygała więc druga seria. Najdalej z czwórki skoczył Tande - 146 m, a najbliżej lądował Stoch - 137,5 m i w ten sposób kolejność się odwróciła.

Wysokie, szóste miejsce zajął Stefan Hula. Piotr Żyła ukończył konkurs na 14. pozycji, Maciej Kot - na 21., a Jakub Wolny - na 23.

Kubacki, triumfator letniej Grand Prix na igelicie, po raz drugi w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Poprzednio był trzeci w pierwszym konkursie ostatniej edycji Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie.

W klasyfikacji PŚ Freitag powiększył do 34 punktów przewagę nad Stochem.

W niedzielę w Willingen odbędzie się drugi konkurs indywidualny.

Zawody w Niemczech są ostatnim sprawdzianem czołówki światowej przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu. Dwa konkursy wraz z piątkowymi kwalifikacjami (które wygrał Stoch) składają się na tzw. Willingen 5. Najlepszy zawodnik w klasyfikacji obejmującej pięć skoków otrzyma czek na 25 tys. euro.