Opublikowano nowy film z oświadczeniem premiera Morawieckiego w języku angielskim

Polska
Opublikowano nowy film z oświadczeniem premiera Morawieckiego w języku angielskim
KPRM

Kancelaria premiera opublikowała film z oświadczeniem premiera Mateusza Morawieckiego po angielsku. Są w nim cytaty z niedawnego telewizyjnego wystąpienia premiera. Nagranie kończy się grafiką z hasztagiem #germandeathcamps

W zamieszczonym na Twitterze filmie pojawiło się między innymi zdanie: "Naród polski został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych".

 

Podkreślił też, że Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy, a śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów.

 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią.

 

- Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem - podkreślił. Tłumaczył też pobudki przyświecające nowelizacji ustawy o IPN: "Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście"


W przygotowanym przez kancelarię premiera filmie są fragmenty czwartkowego wystąpienia premiera, ilustrowane archiwalnymi zdjęciami Polski z II wojny światowej, fragmentami filmów dokumentalnych pokazującymi ogrom zniszczeń i ofiar.

 

Polsat News, PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie